dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie PC a dynamiczne ceny energii elektrycznej i magazynowanie ciepła w wylewce

    Witajcie,
    właśnie dobieram pompę do budynku z WT2021. Mniejsza może o OZC, ale bardziej o filozofię doboru pompy.

    W większości rekomendacji dominuje podejście doboru mocy pompy dla zapotrzebowania biwalentnego, odradzane jest przewymiarowanie pompy aby:
    -uniknąć taktowania i wydłużyć życie pompy
    -zapewnić niską deltę i wysokie COP

    Jednak patrząc w przyszłość (ceny dynamiczne) to jednak przewymiarowanie PC ma kilka zalet:
    -niższy koszt ogrzewania w taryfie 'taniej' (albo niskich cenach chwilowych)
    -szybsze grzanie CWU i budynku
    -maksymalizacja autokonsumpcji przy PV
    -elastyczność w wyborze godzin pracy (bo np. chcę ciszy na dworze )

    oczywiście ilościowych korzyści finansowych nie podobna ustalić, bo kto wie jaka będzie cena prądu w przyszłym roku, albo nawet zasady rozliczeń w taryfach dynamicznych. Decyzję jednak trzeba podjąć teraz.

    W moim przypadku mam bardzo wysoką akumulacyjność/bezwładność budowanego domu: silikat, 100% podłogówki, strop żelbetowy. Patrząc po tematach o grzaniu kablami elektrycznymi i akumulowaniu energii w wylewce oraz dyskusjach z instalatorami, uważam że mogę z powodzeniem przewymiarować pompę (np. 130% OZC), maksymalizować pracę pompy w momentach taniej energii elektrycznej i akumulować energię w podłogówce bez wyraźnej utraty komfortu w domu (wahania rzędu 1 st.C w ciągu doby).

    Odnośniki do zbiorczych tematów Kaizena:
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...ewanie-kablami
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-2

    pozdrawiam i ciekaw jestem Waszego zdania?
    Ostatnio edytowane przez kamusial ; 17-03-2024 o 19:23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony