Skracając pytanie dla tych którym się nie chce czytac: czy w uproszczeniu dom z 40cm grafit w ścianie, 40cm wełna poddasze, 30cm styrodur pod płytą fundamentową, rekuperacja, bez kominów, dobrej jakości okna największe na południe, najmniejsze na północ, dach 2 spadowy, prosta bryła zazwyczaj będzie w okolicach wartości EP klasyfikujących jako dom pasywny np EP =~ 10 ? Czy trzeba dodać jeszcze jakieś parametry, na coś zwrócić szczególną uwagę?

Zastanawiam się jak obniżyć EP w domu albo może czy powinienem skorygować wyliczenia z charakterystyki energetycznej.

Zastanawiam się z czego wynika że domy pasywne mają ją na poziomie np 10, gdzie u mnie wyszło 57 (co prawda to wartość projektowa była, użyłem trochę lepszych materiałów/drzwi, więc możliwe że ta wartość będzie niższa). Nie rozumiem do końca jak oni to liczą.

U mnie ściana zewnętrzna ma 0,13
dach 0,118
podłoga na gruncie 0,21
okna 0,8
okna połaciowe chyba 0,7 (ale musze to potwierdzić, tu nie jestem pewny na 100%)
drzwi zewnętrzne 0,9


Z tego co liczę jakbym dał 40cm styropianu to dla ściany byłoby 0,064 z pustakiem
Wełna na dach 40cm to by było ok 0,081
Podłoga 30cm styrodur = 0,11
Okna pewnie też dałoby większą wartość

Czy jakbym miał takie parametry to EP by wyniosło np w okolicach 10 jak dla domów pasywnych, tak pi razy drzwi?

Dom mam prostą bryłę prostokąt, dach 2 spadowy, największe przeszklenia od południa, małe z północy.

Czy jeszcze coś wpływa na EP o czym nie wiem? Np instalacja FV zmienia ten parametr czy nie?