Cześć,
W przyszłym roku planuję rozpocząć budowę domu (projekt w drodze) i myślę teraz o wyborze systemu inteligentnego domu. Moje założenia są takie:
- instalacja (fizycznie i programistycznie) wykonana we własnym zakresie
- podstawowe funkcjonalności zrobione na jakimś niezawodnym rozwiązaniu (tu patrzę w stronę KNX)
- integracja z Home Assistant (na NUCu) w celu dodatkowych funkcjonalności oraz zmniejszenia kosztów (z tego co się wstępnie orientuje to komponent nie-knx robiące te same funkcjonalności np. czujniki itp. po innych interfejsach są po prostu o wiele tańsze)
- koszt możliwie jak najniższy biorąc pod uwagę niecertyfikowane komponenty (np. intelektronik)

Planuje krok po kroku najpierw to zaprojektować (ten rok, możliwe, że idąć krok dalej i testując na jakiejś wirtualnej maszynie z HA+KNX Virtual+ETS) a później wdrożyć w życie(2023-2025).

Czy ktoś z was ma może podobną w założeniach instalacje w domu ? I ewentualnie mógłby się podzielić projektem/excel-em/kosztorysem ? Ja osobiście na ten moment mam kilkumiesięcznego excel-a związanego z budowa domu którego jak dopracuje to udostępnię, z instalacją wewnątrz zamierzam zrobić podobnie ale jakaś podstawa zawsze trochę przyśpieszy.

Jeden z najbardziej problematycznych tematów teraz u mnie to znalezienie komponentów KNX w sensownej cenie. Macie jakieś polecane marki ? Mam wrażenie, że w KNX musi być jakaś zmowa cenowa jeżeli pierwsze z brzegu stacje pogodowe widzę za 6 tysięcy złotych. Na tym etapie nie jestem jeszcze w stanie w ogóle spisać jakie dokładnie komponenty będą mi potrzebne (uczę się obecnie KNX) ale już widzę, że ceny za niektóre komponenty wydają się kosmiczne w stosunku do funkcjonalności.