Witam. Zakupiłem jeden kolektor Hewalex KS 2100F i mam problem z wydajnością. Mianowicie. W słoneczny dzień podnosi mi wodę tylko o 10 stopni. Jak rano w zbiorniku (140l) jest 30 stopni a przez dzień nie korzysta się zbytnio z wody to podgrzeje do 40 stopni te 140 l wody. Jak jest 20 stopni to podgrzeje do ok 35 stopni. Im cieplejsza woda w bojlerze to mniejszy zysk. I w związku z tym mam pytanie. Czy 1 kolektor to jest za mało na sensowne podgrzanie jakiejkolwiek ilości wody ? Długość rurociągu do kolektora to 12 m zasilania i 12 m powrotu. Pex fi 20 w izolacji cieplnej. Średnica wew fi 16. Kolektor ustawiony na południe na ziemi na stojaku kąt pochylenia ok 50 stopni. Instalacja solarna jest sprawna nie zapowietrzona histereza załączenia 12 stopni. Wył 4 stopnie. Kolektor w czasie pracy pompy jest zimny. Reasumując. Chciałbym ustalić czy kolektor jest sprawny i po prostu jeden kolektor to za mało na 140 l i nie podgrzeje jej prawie w ogóle? Czy też kolektor może być uszkodzony i jak to sprawdzić? Pytanie tylko czy straty przesyłowe są aż tak duże że podniesie tylko o 10 stopni ? Czy to jest możliwe? Jak pisałem rurka ma długość 12 metrów zasilanie i powrót też 12 metrów. Próbowałem ograniczać przepływ zwalniać pompkę ale nie pomaga. Kolektor w czasie bezczynności aby podnieść wodę z 40 do 70 stopni potrzebuje ok 4 minut w południe w pełnym nasłonecznieniu. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu. A i jeszcze jedno, kolektor montowałem samodzielnie i nie do końca udało mi się ustalić gdzie jest góra gdzie dół, czy to ma znaczenie ? W karcie produktu nie znalazłem takowych informacji, za kolektor dałem 1600 zł. Czytam opinie że dwa kolektory potrafią zagrzać 300 l do 80 stopni, a jeden nie nagrzeje do 40 stopni - 140 l wody ?