dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła Dikin Altherma - kilka informacji i dotacja "Czyste powietrze"

    Witam

    Mam kilka pytań, a nie widzę specjalnie sensu rozbijać tego na kilka osobnych tematów.

    Wstępny wybór padł na Daikin Altherma R32 8kW split z chłodzeniem.
    Dom 100 letni docieplony z rekuperacją. OCZ cieplowlasciwie.pl mam w przedziale 6.5 do 7.2 kW przy -20°C, po dociepleniu stropu i podłóg zejdę do 6.5kW. Powinna więc Altherma 8 kW dać radę wspomagana grzałkami. Awaryjnie mogę dodać grzałkę do rekuperatora.

    Kilka pytań do praktyków, nie jestem z branży i zacząłem się już gubić w informacjach.

    1) jak to jest z modułem LAN + PV od Daikina - będzie współpracował z falownikiem Zeversolar TLC6000 - moduł Daikina wydaje się być zero-jedynkowy - skąd będzie wiedział, że falownik produkuje 3kW do wykorzystania na dodatkową produkcję ciepła, a nie tylko 30 Watt?
    Lepszy byłby jakiś moduł, w którym mógłbym zaprogramować moc produkcji energii, od której można uruchomić magazynowanie ciepła.
    Czy monitorenergii.pl poradziłby sobie z tym? Przy okazji jest dużo tańszy.

    2) chcąc użyć trybu chłodzenia, do jakiej temperatury można zbić temp. w instalacji, by nie doprowadzić do szronienia odsłoniętych rur? A jednocześnie chłodzić piętro. W najgorszym razie będę musiał izolować rury.

    3) jest sens szukać PC tańszej od Althermy? A jednocześnie na czynniku R32. Od Althermy mam przynajmniej serwis w okolicy.

    4) Jak to jest z przeglądami F-gaz - raczej przy PC są wymagane. A w przypadku klimatyzacji ze splitem? Jeśli nie będę mógł wliczyć zakupu 3 klimakonwektorów w modernizację COw dotacji, to chyba osobna klimatyzacja wyjdzie taniej. Chyba że będzie trzeba F-Gazy robić co roku - to podniesie koszt obsługi.

    5) mam dylemat czy kontynuować korektę wniosku "Czyste powietrze" na starych zasadach 2019r.,
    czy jednak przejść na nowy wniosek po 15-05-2020r.
    Wg starego regulaminu łapię się na 55% dotacji, wg nowego na podwyższone 60%. Ale chyba na same procenty nie warto patrzeć.
    W starym regulaminie nie liczono instalacji CWU, więc bojlera z nierdzewki raczej bym nie podciągnął. W nowym regulaminie już mogę.
    Z kolei w starym regulaminie jest modernizacja CO i elektroenergetyczna: czy klimakonwektory 3szt. w sumie 6'000 zł da się podciągnąć pod modernizację CO? No i musiałbym wymienić instalację elektryczną przedlicznikową, na mocniejszą ok.4'000 do 5'000zł. Tych punktów na modernizację CO i elektryki już w nowym regulaminie nie widzę. Więc mimo niższego procentu 55% może się okazać, że jednak warto zostać na starym regulaminie, bo szerszy jest zakres kosztów kwalifikowanych.

    Może mnie ktoś naprowadzić na właściwy tok myślenia, bo się pogubiłem.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-07-2020 o 13:17
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony