Witam szanownych kolegów i koleżanki!

Pora wyjść z cienia i włączyć się w dyskusje na forum. Im człowiek więcej czyta, tym mniej wie, więc może ktoś bardziej doświadczony się wypowie

Otóż właśnie dostałem informację, iż przyznano mi dofinansowanie do wymiany kotła w moim budynku z lat `70. Przyznano mi całe 7000 złotych na tę inwestycję.
Od razu może zaznaczę, że odwiedziłem dwa sklepy z kotłami i już mi się odechciało takich wycieczek.
-"Ile pan ma metrażu do ogrzania"?
- około 250 m2
-"No to polecam taki piec 20 kW"
-ale panie... zapotrzebowania mam nie całe 40W/m2
-"Ale to nie szkodzi- patrz pan (pokazuje mi naklejkę na kotle) 6kW-20kW. Widzisz pan... jak pan potrzebujesz mniej to też będzie dobry bo sam sobie steruje, jak potrzeba to zmniejszy płomień. No i cały czas pan masz spory zapas mocy, bierz pan ten, bo PROMOCJA"

Nie będę się rozwodził nad innymi cudownymi wywodami sprzedającego bo szkoda czasu. Do sedna.
Jak już wspomniałem mam jednopiętrowy budynek z nieogrzewanym podpiwniczeniem i poddaszem. Grzeję dwie kondygnacje. Budynek z zewnątrz ocieplony 15 centymetrowym grafitowym styropianem, sufit piętra ocieplony 27,5 centymetra dobrej jakości wełną mineralną. Budynek przeliczyłem na ciepłowłaściwe z wynikiem http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5rrl

W przyszłości będzie zamontowana fotowoltaika + panele do grzania wody. Z tego powodu kiedyś w piwnicy znajdzie się także bufor ciepła- około 2 tys litrów.

Z obliczeń wynika, iż potrzebuję kotła około 14-16kW już z CWU. Zdecydowałem się na piec na ekogroszek, jednak mam problemy z wyborem dokładnej marki. Jaki byście polecili piec do mojego budynku?

Piec będzie musiał mieć podajnik z prawej strony, oraz czopuch skierowany do góry (muszę wpiąć się pod komin znajdujący się z lewej strony kotła). Piszę, że czopuch u góry ponieważ mało znalazłem kotłów z wyjściem bezpośrednio w bok. Z uwagi na to, że będzie stał blisko ściany raczej nie możliwe będzie czyszczenie od boku pionowego wymiennika, więc skłaniam się ku poziomemu, choć gdyby nie było konieczności czyszczenia od boku to może być i pionowy (duża piwnica). Teraz zastawiam się najbardziej nad Ogniwem Eko Plus M 14 kW, a którymś z modeli Defro.

Pomożecie?