Witam. Pozwólcie, iż ja narobię troszkę zamieszania. Mam w niedalekiej przyszłości zamiar kupić zestaw solarny rurowy.
Czytałem wiele opinii i kontaktowałem się z kilkoma użytkownikami. Problem większości polega na niskiej wydajności okresu październik-marzec.
Wiadomo, iż każdy producent dedykuje do odpowiedniej powierzchni czynnej solarów odpoeidniej pojemności zbiornik/wymiennik. Nie możemy pojemności wymiennika dowolnie zmieniać bo zbyt mały może nie być w stanie w dni słoneczne odebrać ciepła lub zbyt wielki wymiennik spowoduje że solary nie będą w stanie podgrzac wody do rządanejwielkości.
Moje pytanie jest czysto teoretyczne:
Co by się stało gdbyśmy zastosowali w okresie kwiecień-wrzesień zbiornik dedykowany przez producenta np.300 L a w okresie październik - marzec zbiornik np. połowę mniejszy 150L?
Pomińmy przy tym zagadnienia typu: że musi zostać zakupione 2 a nie 1 zbiornik czyli dodatkowy koszt lub że wymiennik 150L będzie zbyt mały jak na .....osobową rodzinę.
Moje pytanie jest typu:
a) czy mniejsze nasłonecznienie powoduje taki spadek wydajności solarów iż nie są one w stanie osiągnąć takiej temperatury która pozwoliła by pogrzać 300L wody do żądanej temp. np. 50stopni
b) czy może 300L wody to zbyt duża ilość aby ją podgrzać do 50 stopni natomiast spokojnie jest to możliwe z objętością 150L?
Proszę o przemyślane wypowiedzi najlepiej poparte obserwacjami użytkowników.
Pozdrawiam.