Dzień dobry!

Miło mi w końcu napisać na forum, które śledzę pasywnie od tak dawna

Przede mną temat, który prawdopodobnie przyda się niejednemu użytkownikowi. Robię usprawnienie w 20-letnim domu z prostą i nieco starą instalacją wod-kan.

Mam taki kawałek instalacji zaraz przy liczniku głównym w domu jednorodzinnym. Dalej leci to pod podłogą do kotłowni.
Chcę w tym miejscu zrobić to, co w załączonym projekcie:
- filtr mechaniczny
- reduktor ciśnienia
- filtry wody + bypass
- połączenie na ewentualne dodatkowe urządzenie uzdatniające wodę (może to za wcześnie w tym miejscu instalacji?)
- zawór antyskażeniowy (dopełnienie przepisów, które weszły jakoś w 2001 roku)

W dalszej części instalacji nie ma żadnych reduktorów, filtry tylko podstawowe skośne.

Moje pytania:
1. Na jakiej średnicy tutaj zrobić tą instalację, bo już zgłupiałem? Zależy mi, żeby przy tej filtracji nie stracić na przepływie wody. Ale i tak jak widać jest raczej spore wąskie gardło wokół tego licznika, więc czy coś zmieni puszczenie tego w całości na 1"?
- wyjście przyłącza wody z wodociągów jest na 5/4
- licznik standardowo na 3/4 z większym przepływem
- dalsza rura idąca do kotłowni na 5/4 / 32 mm
Myślałem o zrobieniu całości na 1", rury PP StabiGlass (bo większy przepływ) na 32 mm, filtry i zawory też przyłącze na 1" itd.
Czy to ma sens, czy to przegięcie i wystarczy 3/4?
2. Widziałem urządzenia filtr mechaniczny + reduktor w jednym, ale chyba wolę mieć to osobno. Jestem otwarty na sugestie
3. Chciałbym mieć manometry na filtrze mechanicznym, reduktorze oraz przed i za potrójnymi filtrami. Wiem, że wystarczyłoby mniej, ale rozumiem, że to nie problem dla instalacji?

Chciałbym to zrobić nie po taniości, tylko dobrze, w budżecie powiedzmy do 1000 zł za osprzęt.

Poniżej stan obecny oraz projekt.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Hydraulika - licznik(2).jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	468770Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20240406_222026.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	468771