dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Chciałbym aby Tauron zamontował mi "skrzynkę" - jakie zapotrzebowanie na moc wpisać?

    Staliśmy się w końcu posiadaczami działki budowlanej i chciałbym złożyć w Tauronie "wniosek o określenie warunków przyłączenia odbiorcy do sieci (wniosek WP)". Na tym etapie nie mamy jeszcze planu budynku, a więc nikt nie określi mi jego zapotrzebowania na energię - wiem tylko, że będzie to całoroczny budynek 100-120 m2 ogrzewany pompą ciepła niewiadomego typu i niewiadomej mocy, ponieważ w tej lokalizacji nie ma gazu, więc pompa ciepła wydaje się jedynym sensownym wyborem. Dodam od razu, że zapewne będziemy też chcieli od Tauronu "prąd budowlany", z dużym prawdopodobieństwem na przyłączu tymczasowym, chyba że się uwiną z docelowym szybko (tak naprawdę to nie mają prawie nic do robienia, bo nowiutka linia energetyczna jest "na działce" - jeden słup stoi na naszej działce, a przewody w całości przebiegają nad nią).

    Naczytałem się trochę internetu (w tym tego forum [; ) i - jak to zwykle bywa - mam mętlik w głowie. Czy powinienem wpisać w tym wniosku:
    1. jakąś bardzo wysoką moc typu 30 kW, bo czemu by nie - niech zrobią od razu grubszy kabel, przy finalnej umowie i tak można wybrać mniejszą, więc niech od razu zrobią na tyle gruby kabel, żeby było "na zapas", a "prąd budowlany" jest zupełnie niezależny i może być o zupełnie innej (mniejszej) mocy,
    2. typowe 15 kW i "jakoś to będzie", jakby jednak było potrzeba ciut więcej już po zamieszkaniu w przyszłości, to po złożeniu wniosku o zmianę Tauron sprawę załatwia szybko,
    3. jak najmniej, tyle żeby starczyło na budowę, bo Tauron będzie się upierał, że "prąd budowlany" musi być dokładnie takiej mocy jak wpisałem we wniosku i ani kilowata mniej (takie coś właśnie gdzieś tu wyczytałem), a przed zamieszkaniem wnioskować o zwiększenie, co odbędzie się szybko i bez czekania miesiącami.

    Jestem w tych sprawach zielony, więc z góry dzięki za poradę (;

  2. #2

    Domyślnie

    Czy wpiszesz 10 kW czy 40 kW to ZE układa 120/240 mm2. Chyba, że byłbyś ostatni na trasie to wtedy układają 35/70 mm2.

  3. #3

    Domyślnie

    Zrobiłem mały "wywiad" i praktycznie 100% osób które ostatnio się budowały lub robiły duże remonty ma umowy końcowe na moc rzędu 16 kW (zabezpieczenie 25 A), niezależnie od tego czy mają pompę, gaz, fotowoltaikę itd. Rozmawiałem też z jednym elektrykiem z doświadczeniem praktycznym i on zasugerował, żeby złożyć taki wniosek, aby Tauron dał zabezpieczenie przedlicznikowe 40 A (co wg internetu daje "zapotrzebowanie na moc" powyżej 25,8 kW).

    Jeśli tylko złożenie wniosku z mocą "na zapas" nie powoduje później problemów, to ja nie mam z tym żadnego problemu, a jeśli faktycznie ZE i tak układa "gruby" kabel (bo pewnie tak prościej, niż każdemu liczyć "na styk") to tym lepiej, bo znaczy to że ogólnie ta wartość ma praktycznie zerowe znaczenie. Głównie o to mi chodzi - czy jak na tym etapie wpiszę więcej (powiedzmy 26 kW) to czy potem nie okaże się, że sam sobie narobiłem kłopotów/kosztów/opóźnień/czegokolwiek...

    Na szczęście nie jestem ostatni "na trasie", a wręcz można by rzec że wg obecnego stanu byłbym w "pierwszej trójce".
    Ostatnio edytowane przez Freddie Chopin ; 22-04-2024 o 10:37

  4. #4

    Domyślnie

    Dawaj mniejszą moc. Jak będzie "wybijać" to sobie zwiększysz moc. Tylko WLZ z TL do RG ułóż z dużym zapasem.

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko czy takie późniejsze "zwiększenie" to jest do ogarnięcia w - powiedzmy - tydzień czy dwa, czy może znów Tauron sobie będzie to realizował 1.5 roku, bo zgodnie z prawem może tak zrobić? Na chłopski rozum - jeśli faktycznie dają "od słupa" gruby kabel - wychodziłoby, że to formalność i zmiana bezpiecznika, niemniej jednak wiemy przecież, że "logika" i "Tauron" nie powinny być używane zbyt blisko siebie w jednym zdaniu...

  6. #6

    Domyślnie

    Na słupie co wisi? AL, AsXSn? Jaki przekrój? Bo to może być słabym ogniwem... Jak wszystko wytrzyma to zwiększenie mocy to tylko zmiana zabepieczenia przedlicznikowego.

  7. #7

    Domyślnie

    No cóż, odpowiedzi na aż tak szczegółowe pytania nie znam. Jest to zupełnie nowa linia energetyczna, zrobiona gdzieś koło 2015 roku (w miejsce starej), na betonowych słupach wisi "warkocz", jest to odnoga linii która obecnie zasila może 10 działek. No ale wnioskuję, że generalnie późniejsze zwiększenie to raczej "szybka formalność".

  8. #8

    Domyślnie

    Jak warkocz to na pewno nie mniejszy niż 35 mm2. Jak stać to z ZK układaj w miedzi (im grubszy tym lepiej, ale min to 10 mm2 w miedzi i 16 mm2 dla AL. Polecam YKXs. Minimalnie droższy od YKY, a większą ma obciążalność prądową. Jak chcesz tanio to tylko YAKXs. Obciążalność prądowa:
    YKY 10 mm2: 39A
    YKXs 10 mm2: 51A
    YAKY 16 mm2: 41A
    YAKXs 16 mm2: 55A

    Niby alu lepiej wypada, ale dla pętli zwarcia jest gorszy (i jak będziesz miał wysokie napięcia przy słonecznej pogodzie to PV będzie się wyłączać, niż przy miedzi).
    W rozdzielnicy zamontuj rozł. izol. 63 A (podłączysz max 35 mm2 w drucie).
    Zresztą elektryk na budowie powinien to wiedzieć...
    Ostatnio edytowane przez qwerty1986 ; 24-04-2024 o 09:04

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za rekomendacje i podpowiedzi - do etapu budowy jeszcze pewnie daleko, ale porady będą przecież dalej aktualne, więc sobie zapisuję/zapamiętuję (;

    Złożyłem w końcu ten nieszczęsny wniosek o warunki przyłączenia, uśredniając wpisałem zapotrzebowanie na moc równe 17 kW, co wg drugiego elektryka z którym rozmawiałem powinno przekładać się na zabezpieczenie przedlicznikowe max 32 A. Zobaczymy teraz, czy wniosek "przejdzie" i ile będzie trzeba czekać na realizację, może będzie szybko, bo z mojej perspektywy nie mają naprawdę zbyt dużo do zrobienia - słup jest NA działce, tuż przy ogrodzeniu, więc więcej kabla będzie w pionie niż pod ziemią.

  10. #10

    Domyślnie

    Mówię o kablu od licznika do rozdzielnicy w domu.

  11. #11

    Domyślnie

    Wiem wiem, ale właśnie do etapu robienia kabla od licznika gdziekolwiek to jeszcze trochę czasu minie (; Tak więc zapamiętuję, aby zrobić go z zapasem i z dobrego materiału.

  12. #12

    Domyślnie

    Dostałem dziś mailem warunki przyłączenia i wychodzi na to, że kable miedziane wysokiej klasy to ja sobie mogę położyć, ale Tauron chyba nie zamierza się zbytnio wykosztować. W warunkach zapisano, że od słupa do skrzynki planują zamontować przewód aluminiowy typu NA2XY-J o przekroju 4x35 mm2. Długość przyłącza wg ich (wstępnego) projektu to 14 m.

  13. #13

    Domyślnie

    Czyli uznają, że na razie będziesz ostatnim z przyłączem. Jak będzie więcej to wymienią.

  14. #14

    Domyślnie

    Jeszcze jedno mnie ciekawi. W warunkach przyłączenia jest napisane, że Tauron ma obowiązek wykonać przyłącze do października przyszłego roku, a ja mam wcześniej (max 2 tygodnie przed tym terminem) obowiązek wykonać instalację elektryczną w budynku itd. Co jeśli tego nie zrobię (bo np. realizacja budowy się opóźni czy wręcz nawet nie zacznie w momencie gdy Tauron będzie chciał przyjechać zrobić tą skrzynkę)?

  15. #15

    Domyślnie

    Złącze wybudują. Po prostu nie zamontują licznika. Nie stresuj się tak. To tylko przyłącze, a nie budowa silnika odrzutowego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony