dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie Stan surowy otwarty

    Witam,
    Mam pytanie o zakres stanu surowego otwartego - jestem po rozmowie z wykonawcą (realizuje dla mnie SSO) który stwierdził, że dach oczywiście robią ale już dachu nad wejściem do domu już nie (płaski betonowy wsparty o jedną nogę jak w wielu projektach). Tam trzeba zrobić mały spadek, xps, wylewka, papa, żwir (Dom w felicjach g2).
    Czy faktycznie można zostawić dom niby w stanie surowym i nie wykańczać 15m2 nad wejściem uznając, że to nie ten zakres?

    Dodam, że w umowie nie mamy tego doprecyzowanego - jest wykonanie kompletne dachu z dachówki ceramicznej zgodnie z projektem.

    Będę wdzięczny za opinie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luk01 Zobacz post
    Witam,
    Mam pytanie o zakres stanu surowego otwartego - jestem po rozmowie z wykonawcą (realizuje dla mnie SSO) który stwierdził, że dach oczywiście robią ale już dachu nad wejściem do domu już nie (płaski betonowy wsparty o jedną nogę jak w wielu projektach). Tam trzeba zrobić mały spadek, xps, wylewka, papa, żwir (Dom w felicjach g2).
    Czy faktycznie można zostawić dom niby w stanie surowym i nie wykańczać 15m2 nad wejściem uznając, że to nie ten zakres?

    Dodam, że w umowie nie mamy tego doprecyzowanego - jest wykonanie kompletne dachu z dachówki ceramicznej zgodnie z projektem.

    Będę wdzięczny za opinie.
    Sam piszesz że nie masz sprecyzwanego zakresu wiec nie rozumiem pytania. Poczytaj jak to opisujesz "w stanie surowym i nie wykańczać 15m2". Stan surowy i "wykańczanie" O co chodzi chyba sam nie wiesz.

    Coś wsparte na jednej nodze to mi się z bajkami kojarzy. Dach na jednej nodze?

    Być może chodzi Ci o płyte żelbetową stanowiąca konstrukcje pod zadaszenie, ona raczej powinna być w zakresie stanu surowego. Ale wg mnie to należy sprecyzowac czy takie elelemnty wchodza w zakres czy nie.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Sam piszesz że nie masz sprecyzwanego zakresu wiec nie rozumiem pytania. Poczytaj jak to opisujesz "w stanie surowym i nie wykańczać 15m2". Stan surowy i "wykańczanie" O co chodzi chyba sam nie wiesz.

    Coś wsparte na jednej nodze to mi się z bajkami kojarzy. Dach na jednej nodze?

    Być może chodzi Ci o płyte żelbetową stanowiąca konstrukcje pod zadaszenie, ona raczej powinna być w zakresie stanu surowego. Ale wg mnie to należy sprecyzowac czy takie elelemnty wchodza w zakres czy nie.
    Żonę też tak za słówka łapiesz?
    Mysle, że wiesz o co chodzi tylko filozofujesz.
    Tak, umowa nie określa tego zadaszenia, mój błąd. Bardziej chciałem się dowiedzieć czy mówiąc robimy stan surowy to udajemy, że takie elementy to coś ekstra czy nie.
    Dla mnie SSO to budynek przykryty w całości a nie na głównym dachu a tego typu elementy zostają poza. Ciekaw jestem po prostu Waszej opinii bo czuje się naciągany i tu pytanie czy mam rację czy nie do końca.
    Tak czy inaczej dzięki za chęci

  4. #4

    Domyślnie

    No dziwne, bo ten dach jest z betonu więc wg mnie jak najbardziej idzie w roboty sso. A co wykonawca mówi na temat zadaszenia nad tarasem bo w projekcie widzę też bodaj dwa słupy i coś na tym stoi chyba też strop beton?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    No dziwne, bo ten dach jest z betonu więc wg mnie jak najbardziej idzie w roboty sso.
    A czemu betonowe posadzki nie SSO?
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luk01 Zobacz post
    Żonę też tak za słówka łapiesz?
    Nie.


    Cytat Napisał Luk01 Zobacz post
    Dla mnie SSO to budynek przykryty w całości a nie na głównym dachu a tego typu elementy zostają poza. Ciekaw jestem po prostu Waszej opinii bo czuje się naciągany i tu pytanie czy mam rację czy nie do końca.
    Zerknąlem na ten projekt i gdyby to była jadna bryła pewnie byłaby jasność że to calość. Patrząc na ten projekt ten dach można uznać za osbna kontrukcję.

    Tak czy inaczej podstawa to precyzja w umowie, ale ten co to robi chce naciągnać na kasę. Wykorzystuje nie tylko bryłe a i malo precyzjna umowę.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    No dziwne, bo ten dach jest z betonu więc wg mnie jak najbardziej idzie w roboty sso. A co wykonawca mówi na temat zadaszenia nad tarasem bo w projekcie widzę też bodaj dwa słupy i coś na tym stoi chyba też strop beton?
    Tak ale trzeba na nim położyć xps-a, zrobić wylewkę i potem papa i żwir. Tak jest w projekcie nie wiem czy optymalne rozwiązanie ale na ten moment dostałem informację, że mam wziąć firmę która oddzielnie to wykona. Wykonawca twierdzi "styropiany, wylewki to nie SSO".
    Stąd moje rozterki.

  8. #8

    Domyślnie

    No tak ale wylał ten filar zaszalowal czy też majaczy? No i co z dachem po stronie tarasu?

  9. #9

    Domyślnie

    Moim zdaniem elementy żelbetonowe tego daszku powinny być zrobione po stronie wykonawcy. Sam mam np. 3 słupy żelbetonowe podtrzymujące wysunięty dach domu i dla mnie to było oczywiste, że roboty te wchodzą w zakres SSO.

    Nawet uważam, że to zadaszenie powinno być zrobione "na gotowo" w ramach stanu SSO.

    Do autora tematu: pracownia Archon wycenia prace każdego etapu budowy. Można też wraz z projektem zamówić kosztorys. Może spytaj się mailowo pracowni czy w kosztach SSO uwzględnili ten daszek? Jeśli odpiszą, że tak to może to być argument w rozmowie z wykonawcą. Moim zdaniem ten element domu zalicza się do SSO.

    Edit: jeszcze możesz w projekcie sprawdzić jak ten daszek łączy się z resztą domu. Jeśli to jest zbrojenie, które jest połączone np. ze stropem to tym bardziej uważam, że zwłaszcza elementy żelbetonowe to jest część prac SSO. A skoro umowa była na dach to moim zdaniem prace związane z zadaszeniem tej konstrukcji (czyli papa itp) to też SSO.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 21-04-2024 o 08:04

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luk01 Zobacz post
    Tak ale trzeba na nim położyć xps-a, zrobić wylewkę i potem papa i żwir. Tak jest w projekcie nie wiem czy optymalne rozwiązanie ale na ten moment dostałem informację, że mam wziąć firmę która oddzielnie to wykona. Wykonawca twierdzi "styropiany, wylewki to nie SSO".
    Stąd moje rozterki.
    Nic nie rozumiem z tego co piszesz. Albo stan SSO albo wylewki i xps. Stan SSO w tym projekcie to pewnie wszystkie słupy oło wejścia i na tarsie, oraz płyta nad wejściem i podciągi na tarasie. Przecież to elementy trzeba wykonać razem ze stropem... Wklej projekt konstrukcji stropu to się ludzie wypowiedzą.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Jak z zadaszeniem tarasu, bo wygląda to analogicznie? Czy wykonawca SSO zrobił ci konstrukcję tego zadaszenia? To jest lany beton połączony z resztą konstrukcji?
    Jeśli tak to na tym IMO powinno się kończyć SSO po jego stronie, jeśli nie zaznaczyliście w umowie inaczej. Ten zakres prac o którym piszesz to dla mnie bardziej na etapie elewacji, każdy to sobie pewnie będzie chciał inaczej wykończyć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony