dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Kontener morski 20DC na czas budowy mojego domu.

    Dzień dobry. Chciałbym postawić na działce kontener morski 6 metrowy, na potrzeby budowy właśnie domu, aby mieć na materiał, czy jakieś tam graty. Pozwolenie na budowę już mam. Nie wiem właśnie jak do końca to jest, bo już się pogubiłem. W internecie czytam artykuły, że taki kontener mogę postawić bez zgłoszenia i bez pozwolenia na potrzeby inwestycji, a po odbiorach muszę usunąć go z działki. Z kolei w innych artykułach, czy np. na stronach firm, które zajmują się sprzedażą tych kontenerów napisane jest, że taki kontener mogę postawić tylko na zgłoszenie na 180dni, po czym muszę go przestawić w inne miejsce, lub na pozwolenie na budowę i nie bardzo mi ta opcja pasuje, bo przestawiać taki kontener co pół roku też mi się nie widzi. Dzwoniłem też do starostwa w Strzelinie i pan powiedział mi, że mogę postawić taki kontener bez żadnych formalności na potrzeby budowy domu i zastanawiam się, czy Starostwo nie wprowadza mnie w błąd. Przyznam mam mętlik w głowie już, nie wiem kogo się słuchać i jak to w końcu jest. Znalazłem też artykuł z prawem budowlanym i na moje rozumowanie chociaż z prawa jestem kiepski, rozumiem, że mogę postawić wynika to z ART. 29 Pr.Bud. i jest zapis:

    2. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych, budowa:

    Podpunkt 21) obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych;

    Czy Ktoś mógłby pomóc rozwiązać tą sprawę? Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Audirs4 ; 19-04-2024 o 18:15

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.345

    Domyślnie

    Starostwo mówi prawdę zgodnie z przytoczonymi w ppkt, 21 przepisami. Po budowie możesz go usunąć lub pozostawić. Problem z pozostawieniem jest taki że ten tzw, budynek musi być mobilni czyli nie związany z gruntem. Związanie z gruntem nie jest jednak definiowane jako fundament ale czasokres jego posadowienia. Urzędnik oczywiście choć może nie będzie chodził i sprawdzał czy stoi i w jakim miejscu ale sąsiad któremu ten kontener może przeszkadzać uprzejmie doniesie. Z tego też bierze się owe przestawianie.

    Problemem w całym tym pomyśle jest to że po budowie jeśli oczywiście będzie on pasował do Twojego pomysłu na urządzenie działki oraz do urzędowych planów zagospodarowania terenu dotyczących metrażu biologicznie czynnego lub procentowo zabudowanego będziesz go musiał wreszcie zalegalizować jako dodatkowy budynek, magazyn lub poprostu sprzedać.
    Moim zdaniem o ile kontener jest solidnym budynkiem przydatnym podczas budowy to jednak po jej ukończeniu jest to poprostu kłopot.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Starostwo mówi prawdę zgodnie z przytoczonymi w ppkt, 21 przepisami. Po budowie możesz go usunąć lub pozostawić. Problem z pozostawieniem jest taki że ten tzw, budynek musi być mobilni czyli nie związany z gruntem. Związanie z gruntem nie jest jednak definiowane jako fundament ale czasokres jego posadowienia. Urzędnik oczywiście choć może nie będzie chodził i sprawdzał czy stoi i w jakim miejscu ale sąsiad któremu ten kontener może przeszkadzać uprzejmie doniesie. Z tego też bierze się owe przestawianie.

    Problemem w całym tym pomyśle jest to że po budowie jeśli oczywiście będzie on pasował do Twojego pomysłu na urządzenie działki oraz do urzędowych planów zagospodarowania terenu dotyczących metrażu biologicznie czynnego lub procentowo zabudowanego będziesz go musiał wreszcie zalegalizować jako dodatkowy budynek, magazyn lub poprostu sprzedać.
    Moim zdaniem o ile kontener jest solidnym budynkiem przydatnym podczas budowy to jednak po jej ukończeniu jest to poprostu kłopot.
    Dzięki za odpowiedź. Z tego co zrozumiałem, to ten kontener będę musiał przestawiać co 120dni? Planuje budowę swojego domu 57m2 nawet i 10 lat, powoli na spokojnie systemem gospodarczym. Myślę, że na taki długi okres kontener się sprawdzi bardzo dobrze, bo jest bezpieczny np. przed kradzieżą sprzętu, czy wiatrem, ale wiem co masz na myśli, do rozbiórki raczej sporo czasu.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.345

    Domyślnie

    Niczego nie będziesz musiał przestawiać.
    Jeśli masz pozwolenie na budowę i będziesz budował 10 lat to może owe 10 lat stać bez przestawiania.

    Przepisy dotyczą przyczep, także kempingowych i innych budynkówtymczasowych postawionych bez pozwolenia na budowę lub bez zgłoszenia które są posadowione dłużej niż 180 dni.
    Chodzi tu głównie o ogródki działkowe i działki rolne gdzie zazwyczaj są to przyczepy kępingowe posadowione na kołkach lub betonowych bloczkach bez kół bo i tak ukradną oraz nie zarejestrowane oraz bez przeglądów.
    Przepis powstał po to aby takie nie zarejestrowane wraki nie stały gdzie popadnie, to dotyczy także pojazdów więc albo płacisz co roku przeglądy rejestrację i OC albo musisz przedstawić kwit od złomowania.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Teraz już wszystko jasne. Serdeczne dzięki za szczegółowe wyjaśnienie. Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Witam. Niestety ciągle mam wątpliwości co do stawiania kontenera bez zgłoszenia. Na każdej praktycznie stronach firm, które takie kontenery sprzedają są artykuły, w których piszą, że trzeba zgłaszać. Taki kontener nie jest łatwo pozbyć się z działki, a problemów z prawem nie chce, dlatego wolę się jeszcze upewnić. Przykładowy artykuł https://ultramodula.pl/blog/czy-na-k...nie-na-budowe/ Może się jeszcze Ktoś wypowiedzieć?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.345

    Domyślnie

    Czym innym jest pozwolenie na budowę kontenera a czym innym na budowę domu i związanego z tą inwestycją zaplecza magazynowego itp.

    Widziałeś kiedykolwiek budowę np. budynku 4 piętrowego gdzie deweloper stawia zaplecze budowlane z kontenerów i kończy budowę po 180 dniach lub przestawia je w inne miejsce.
    Nie widziałeś bo budowa trwa więcej niż rok a kontenery stoją do jej zakończenia.
    Nie przytoczyłem tu budowy domu jednorodzinnego ponieważ kontener dla takiej inwestycji jest raczej nieopłacalnym utrapieniem, gdyż po zakończeniu budowy jest z nim kłopot.
    Sprzedaż go po tych 120 dniach, czy raczej zabierze go sprzedwaca za połowę ceny.

    Przed upływem tego czasu musisz go zalegalizować a więc najpierw dowiedz się czy takowa budowla,i zaplecze które pozostanie jest zgodne z MPZP

    https://swiat-kontenerow.pl/porady/k...nie-na-budowe/
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-04-2024 o 14:55
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Ok, więc stawiam ten kontener. W moim przypadku taki kontener jest niezbędny, ponieważ mam daleko na działkę, a wozić agregaty, drabiny itp, to dopiero utrapienie, dlatego zależy mi na solidnym kontenerze, a nie papierowym blaszaku, gdzie jak Ktoś chce, to wchodzi bez problemu. Dlatego wolę się po prostu dopytać, bo nie chciałbym mieć później jakiś problemów, a sąsiadów też dobrze jeszcze nie znam. Co do deweloperów faktycznie, nie przestawiają, pracuje na budowie i tego nie zauważyłem, aby przestawiali, ale myślałem, że zgłaszają je czy coś.
    Ostatnio edytowane przez Audirs4 ; 28-04-2024 o 16:37

  9. #9

    Domyślnie

    Pracując na budowie nie zauważyłem, aby je przestawiali, ale myślałem, że je zgłaszają, czy coś tego rodzaju. Nie rozumiem, możesz troszeczkę rozwinąć co masz konkretnie na myśli?

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Sprzedaż go po tych 120 dniach, czy raczej zabierze go sprzedwaca za połowę ceny.

    Przed upływem tego czasu musisz go zalegalizować a więc najpierw dowiedz się czy takowa budowla,i zaplecze które pozostanie jest zgodne z MPZP
    W moim przypadku muszę to sprawdzać, czy nie? Sorry, ale nie bardzo kumam, to w końcu dotyczy mnie te 120dni, czy nie?

  10. #10

    Domyślnie

    Najlepiej sie przejdz do wydzialu architektury i budownictwa w swoim starostwie i dopytaj u zrodla .

  11. #11

    Domyślnie

    A więc Mareks77 miał 100% racji. Byłem w starostwie odebrać dziennik budowy i pytałem jeszcze innej pani, to mogę śmiało bez zgłoszenia i pozwolenia postawić taki kontener na potrzeby budowy domu - To tak dla innych. Dziękuję jeszcze raz za pomoc.

  12. #12

    Domyślnie

    Kontener morski musi przywieźć specjalna ciężarówka, do rozładowania potrzebujesz dźwig. Tą samą operację musisz wykonać po zakończeniu budowy. Kosztuje sporo tak samo jak sam kontener. Przestawienie w trakcie budowy jest cholerni ciężkie. Jak w międzyczasie kontener zastawisz budynkiem i dźwig nie podjedzie będziesz miał ogromne koszty.

    Jak postawisz zwykły blaszak 3x5 to przywiezie go dostawczak na przyczepie i zmontuje dwóch ludzi. Tak samo demontaż, upchniesz go nawet na większej przyczepie czy lawecie. Rozmontowany na kawałki da się przenieść przez dwie osoby nawet przez wąskie przejścia. Odkupi go w ciągu kilku dni pierwsza lepsza osoba. Taki garaż przesuniesz o metr nawet sam - przetestowałem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony