Cześć wszystkim,

Mam pytanie dotyczące wymagań związanych z budową domu na działce bez MPZP. Chciałbym zbudować dom o powierzchni do 70m2 na zgłoszenie, jednak w wydanych warunkach budowlanych pojawił się zapis o konieczności opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej na podstawie zatwierdzonego projektu robót geologicznych.

Moja działka znajduje się w obszarze osówiska, wpisanego w SOPO. Działka otoczona jest już istniejącymi zabudowaniami mieszkalnymi, a obszar osówiska stanowi ok 60% powierzchni mojej gminy, gdzie ludzie aktywnie się budowali.

Z tego, co zauważyłem, gmina od ostatnich dwóch lat profilaktycznie wpisuje ten wymóg do nowo wydanych warunków zabudowy co jest dla mnie nie tylko dodatkowym kosztem, ale również wymaga dużo czasu i biurokracji.

Chciałbym wykonać pomiary geologiczne dla własnego spokoju i ruszyć z budową. Moje pytanie brzmi, czy przy składaniu dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia budowy (a później do odbioru) ktoś może zażądać ode mnie pełnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej ?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i doświadczenia w tej kwestii.

Dziękuję!