dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mariusz_Sy

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Głowaczowa
    Kod pocztowy
    39-217
    Posty
    2

    Domyślnie Wybór optymalnego sposobu ogrzewania

    Witam, do wakacji muszę podjąć decyzję jak będzie wyglądało ogrzewanie w moim budynku (narazie ssz) - wtedy wchodzą instalatorzy. Pierwotnie miało być kominek z DGP i piec gazowy. Aktualnie jestem w trakcie rozpatrywania odwołania przed URE o przyłącz gazu bo dostałem odmowę. Pojawiły mi się w związku z tym dylematy: czy wybrać kominek dający ciepło tylko w salonie (a po reszcie ciepło rozprowadzi rekuperacja), czy z DGP , czy z płaszczem+ bufor. Mam swój las i obecnie mieszkam w starym domu więc palenie mi nie straszne. Z żoną nie jesteśmy z ciepłolubnych, wystarcza nam 19-20st. Instalatorzy w zdecydowanej większości nakłaniają na ogrzewanie podłogowe jednak ze względu na żonę u mnie tak nie będzie (żona nie przepada za płytkami, lubi dywany, często rotuje ustawieniem mebli w pokojach itp co utrudnia działanie podłogówki) więc może po za łazienka będą grzejniki. I tu pojawia się pytanie jakie drugie źródło ciepła? Czy pompa nie rozjeżdża się ekonomicznie przy ogrzewaniu wysokotemperaturowym? A może piec na zagazowanie drewna lub pellet? - podpinając gaz chciałem wprowadzić pierwiastek bezobsługowosci gdybym mniej używał kominka a tak to trzeba by częściej zaglądać do kotłowni. I czy stosować bufor(niestety nie znam nikogo osobiście z tego typu elementem instalacji).

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.380
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz_Sy Zobacz post
    Mam swój las i obecnie mieszkam w starym domu więc palenie mi nie straszne
    Jak budujesz dom dla siebie to rób tak, żeby mógł być jak najbardziej bezobsługowy. Prawdopodobnie nie zawsze będziesz silny i zdrowy a przerzucanie opału gdy się ma złamaną nogę czy 40* gorączki może być problematyczne.

    Cytat Napisał Mariusz_Sy Zobacz post
    Instalatorzy w zdecydowanej większości nakłaniają na ogrzewanie podłogowe jednak ze względu na żonę u mnie tak nie będzie (żona nie przepada za płytkami, lubi dywany, często rotuje ustawieniem mebli w pokojach itp co utrudnia działanie podłogówki) więc może po za łazienka będą grzejniki.
    Drewno ani dywany nie przeszkadzają podłogówce w domu spełniającym współczesne WT.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132755

  3. #3

    Domyślnie

    Moim zdaniem rób 100% podłogówki + pompa ciepła + ewentualnie w przyszłości PV z magazynem energii. Grzanie kominkiem to jest lipa. Chce Ci się ciągle dorzucać drewna? Przy kominku będzie gorąco a w innych pomieszczeniach już niekoniecznie.

    Z pompą ciepła ustawiasz sobie temperaturę jaką chcesz i nic Cię nie obchodzi.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    To jest idealny moment na zakup pompy ciepła tylko musisz dobrze poszukać a znajdziesz w przystępnej cenie. Instalatorzy też się za robotą muszą oglądać. Mam rozumieć że jak nie pod logowka to grzejniki. Wybierz odpowiednio przewymiarowane do pompy i będzie ok. Kominek z płaszczem już bym odpuścił. Zwykły lub ładna koza też zda egzamin.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony