dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Question Kocioł gazowy z zasobnikiem, czy grzanie wody w bojlerze

    Witam serdecznie.

    Zwracam się do Was z prośbą o doradztwo. Mianowicie będę zakładać ogrzewanie gazowe w moim domu i mam zagwozdkę. Do tej pory byłem zdecydowany zakupić sam kocioł bez zasobnika, ponieważ obecnie jest zainstalowany bojler i to w nim chciałem dogrzewać C.W.U, oczywiście za pomocą kotła gazowego. Jednak kilka osób z którymi między czasie rozmawiałem moją koncepcję poddały w wątpliwość i zasugerowały mi, abym wyrzucił bojler i kupił kocioł gazowy już z zasobnikiem C.W.U bo niby i to wygodniejsze rozwiązanie, i woda się będzie szybciej grzać.

    Które rozwiązanie jest według Was lepsze / praktyczniejsze ?

  2. #2

    Domyślnie

    A jaka pojemnosc ma ten bojler co masz?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.920

    Domyślnie

    Woda grzeje się podobnie szybko w bojlerze jak i w zasobniku c.w.u. ( przeliczeniu na litr wody).
    Chcesz mieć cyrkulację?
    Jak będzie podłączona cyrkulacja do zasobnika wbudowanego w kotle?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    A jaka pojemnosc ma ten bojler co masz?
    160 litrów

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Chcesz mieć cyrkulację?
    Jak będzie podłączona cyrkulacja do zasobnika wbudowanego w kotle?
    Proszę się mnie nie pytać o takie rzeczy, ponieważ ja się na tym po prostu nie znam Obecnie woda jest grzana za pomocą kotła c.o. - ustawiony jest priorytet na wodę - i w sumie tylko tyle jestem w stanie powiedzieć na ten temat

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablos83 Zobacz post
    Witam serdecznie.

    Zwracam się do Was z prośbą o doradztwo. Mianowicie będę zakładać ogrzewanie gazowe w moim domu i mam zagwozdkę. Do tej pory byłem zdecydowany zakupić sam kocioł bez zasobnika, ponieważ obecnie jest zainstalowany bojler i to w nim chciałem dogrzewać C.W.U, oczywiście za pomocą kotła gazowego. Jednak kilka osób z którymi między czasie rozmawiałem moją koncepcję poddały w wątpliwość i zasugerowały mi, abym wyrzucił bojler i kupił kocioł gazowy już z zasobnikiem C.W.U bo niby i to wygodniejsze rozwiązanie, i woda się będzie szybciej grzać.

    Które rozwiązanie jest według Was lepsze / praktyczniejsze ?
    Weź pod uwagę, żę zasobniki wbudowane mają małą pojemność. 160l jest dość optymalne. Zasobniki mają tę wadę, że woda w nich stygnie. Zasobniki wbudowane to protezy i te grzeją się często.
    Posiadam zasobnik 120l niby z lepszą otluliną ale gdybym miał potrzebę zmian, zamontowałbym kocioł dwufunkcyjny i wprowadziłbym w menu kotła własne ustawienia mocy na CO i CWU.

  6. #6

    Domyślnie

    Widziałem w ofercie sklepów kotły z zasobnikami ponad 160 litrów więc myślę, że zakup kotła z zasobnikiem o wielkości potrzebnej do moich potrzeb nie byłby dużym problemem. Pozostaje sens ekonomiczny takiej inwestycji, bo takie kotły są zwykle ze 2x3 razy droższe od tych bez zasobnika. Czy jest sens wydawać kilku, czy kilkunastu tysięcy złotych za kocioł 2 - funkcyjny z zasobnikiem, w zamian za kocioł bez zasobnika i grzać wodę w bojlerze?

  7. #7

    Domyślnie

    Do kotłów dwufunkcyjnych nie potrzebny jest zasobnik i w zasadzie jak miałby ten zasobnik podgrzewać?
    Zasobniki są do jednofunkcyjnych.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie znam się na tym, więc proszę mi wytłumaczyć dlaczego do kotłów 2 - funkcyjnych nie potrzebny jest zasobnik? Przecież woda musi się w czymś grzać

  9. #9

    Domyślnie

    Kocioł dwufunkcyjny grzeje CO w jednym obiegu i cwu w drugim obiegu przepływowo.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Kocioł dwufunkcyjny grzeje CO w jednym obiegu i cwu w drugim obiegu przepływowo.
    W kotle jednofunkcyjnym obiegi także są oddzielone. W kotle jest dodatkowy wymiennik płytowy a ponadto wężownica w zasobniku oddziela ten obieg od wody w zasobniku

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Do kotłów dwufunkcyjnych nie potrzebny jest zasobnik i w zasadzie jak miałby ten zasobnik podgrzewać?
    Zasobniki są do jednofunkcyjnych.

    Kotły dwufunkcyjne czasem mają wbudowany mały zasobnik do 50l wody.

    Kocioł jednofunkcyjny przełącza się na dodatkowy obieg i grzejąc wodę w wężownicy powoduje nagrzewanie wody w zasobniku.
    To tam gromadzona jest zapas gorącej wody z której korzystamy w kranach.
    Po odkręceniu kranu zużywany jest ów zapas a dopiero po obniżeniu temperatury załączany jest kocioł który powoduje dogrzewanie pozostałości tak aby temperatura była stała.

    Kocioł dwufunkcyjny po odkręceniu kranu załącza się od razu i poprzez wymiennik podgrzewa wodę płynącą bezpośrednio do kranu.
    Ma to jednak swoje minusy ponieważ jego zdolności są ograniczone mocą maksymalną więc żądana tamperatura po osiągnięciu maksymalnej mocy palnika jest regulowana przepływem. Mniejszy przepływ powoduje wzrost temperatury a więc odkręcając dwa lub trzy krany z gorącą wodą spowodujemy zmniejszenie ciśnienia.
    Poza tym kocioł ma ograniczoną szybkość reakcji na zmiany ciśnienia i przepływu więc odkręcając lub zakręcając drugi kran mamy do czynienia ze zmianami temperatury, korzystając z prysznica gdy drugi domownik odkręci gwałtownie inny pobór wody możemy zmarznąć bo woda popłynie chłodniejsza, natomiast po zakręceniu drugiego kranu czasem można się poparzyć bo temperatura wody nagle wzrośnie.

    Mały zasobnik wbudowany czasem w kocioł stabilizuje te niedogodności a poza tym umożliwia podłączenie cyrkulacji która jest dodatkowym obiegiem w instalacji domowej.
    Kocioł utrzymuje ciepłą wodę w instalacji a więc po odkręceniu kranu nie czekamy aż dotrze ona do nas z kotłowni.

    Jeżeli na początku mówiąc iż woda dla celów cwu w boilerze była podgrzewana przez kocioł gazowy to było to nic innego jak rozwiązanie z kotłem i zasobnikiem który ogrzewa wodę w boilerze przez wężownicę.
    Możesz oczywiście zakupić sam kocioł jednofunkcyjny bez zasobnika i podłączyć go do boilera który posiadasz.
    Niezrozumienie polega na tym że boiler to zasobnik wody w którym jest ona podgrzewana także przez grzałkę elektryczną.


    Jeżeli mówisz o cenach i braku zasobników to prawdopodobnie masz na myśli kotły dwyfunkcyjne i jednofunkcyjne, Te drugie różnią się oczywiście cenowo ale nie są to różnice 2, 3 krotne o których piszesz.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 03-04-2024 o 17:36
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Mareks77 czyli popraw mnie proszę jeśli coś źle zrozumiałem. Załóżmy sytuację, że kupię kocioł 1 funkcyjny np. z zasobnikiem wody o pojemności 50 litrów. To przykładowo myjąc ręce używam wody z tego zasobnika właśnie bo mi jej wystarczy, a gdy biorę kąpiel to zużywam najpierw wodę z zasobnika, a gdy skończy się ciepła woda w zasobniku to wtedy dobierana jest z bojlera ? Dobrze rozumiem?

    Jeśli moje rozumowanie jest poprawne to jak w takiej sytuacji woda jest podgrzewana? Najpierw w zasobniku, a potem w podłączonym do niego bojlerze ?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Odpowiadając na Twoje pytanie jeśli kupisz kocioł 1 funkcyjny z zasobnikiem o byle jakiej pojemności czy to będzie 50l....takich raczej nie ma czy 150l to ten kocioł będzie nagrzewał wodę w tym zasobniku.
    Pytanie zatem co nagrzewa wodę w boilerze.
    Jeśli jest on z grzałką to owszem masz tam ciepłą wodę.
    Jeśli jest to jak to nazywasz boiler z wężownicą to wodę w nim nagrzewa ta węzownica. Ona musi być podłączona do kotła do tej samej wężownicy co zasobnik.
    Podłączanie dwóch zbiorników dla ciepłej wody jest zbędne i bezsensowne bo po pierwsze mamy w ten sposób większe straty tej nagrzanej wody bo ona cały czas powoli stygnie a po drugie to zasobnik działa w ten sposób że woda w nim jest najcieplejsza na górze a chłodniejsza na dole.

    Twój przykład byłby OK tylko kto będzie automatycznie przełączał obiegi po skończeniu się wody w zasobniku. tak aby popłynęła ta z boilera.

    Zasobniki 50 litrowe są czasem w kotłach 2 funkcyjnych.
    Kotły te nie mają możliwości dołączania osobnych zasobników zewnętrznych.

    Jeśli naprawdę chcesz porady co kupić i jak najmniejszym kosztem aby dodatkowo jeszcze wykorzystać boiler lub zbiornik który masz i nazywasz boilerem to musisz podać jego nazwę i typ oraz nazwę i typ kotła który obecnie pracuje i nagrzewa dom i ciepłą wodę w tym zbiorniku.

    Jeżeli njie podasz tych danych lub nie chcesz to innym najlepszym wyjściem będzie jeśli pominiesz rozmowę z nieznającymi się na tych sprawach osobami postronnymi a zaprosisz do domu instalatora lub hydraulika i poprosisz o wycenę na piśmie modernizacji instalacji i wymiany obecnego kotła lub pieca na nowe urządzenie gazowe a następnie napiszesz konsultując ofertę z forum.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 03-04-2024 o 20:44
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13

    Domyślnie

    Dziękuję za Twoje wyjaśnienia. Niestety modelu, ani typu bojlera nie pamiętam, a wszelkie dane są akurat w miejscu w którym jest ono niewidoczne. Kocioł natomiast jaki teraz posiadam to TEKLA DRACO TYTAN II 4W

    Reasumując jednak Twoje wskazówki dochodzę do wniosku, że nie trzeba kombinować tylko kupić kocioł 1 - funkcyjny bez zasobnika C.W.U i korzystać z tego bojlera który mam obecnie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony