Cześć. Mam nadzieję, że dobry dział na tym forum. Piszę ponieważ potrzebuję porady w zakresie wykonania dolnego źródła dla pompy ciepła gruntowej w postaci poziomego wymiennika. Mam to zrobić z rur hdpe rc średnica 40. Dom mam podpiwniczony, teraz bede zasypywał wykopy. I tak muszę nawieźć dodatkowej ziemi żeby podnieść pochyły teren więc tylko teraz opłaca mi się zebrać grunt i położyć te rury. Zrobię to sam z operatorem koparki, dużo poczytałem jak robić ale mam pewne obawy.
W projekcie mam 6 sektorów na wymiennik, spięte to do studzienki rozdzielaczowej i dalej do piwnicy grubszą rurą. Chciałbym zrezygnować z tej studzienki rozdzielaczowej, zakładam same problemy z tym, planuje wszystkimi pętlami obiegowymi przejść przez ścianę piwnicy i póki co zakończyć ślepo rurki w pomieszczeniu piwnicy. Potem będzie rozdzielacz w pomieszczeniu od wewnątrz. Czy taka zmiana jest bezpieczna i sensowna?

Drugie pytanie, w projekcie mam 6 sekcji i średnio wychodzi po 120-150mb rury na sekcje. Po długiej analizie i jak sobie to wyrysowałem na mapę na komputerze to przebieg rur jestem w stanie zrobić przez 5 pętli każda po ok. 190mb. Czy mogę tak zrobić? I tak rury są sprzedawane po 200mb i nie zamierzam ich łączyć. Przez moje rozwiązanie sumarycznie nawet więcej metrów rur ułożę w grunt. Nie wiem jak z oporami w takich długich odcinkach, ale zamiast 6 sekcji będę miał 5, więc na rozdzielaczu to i tak nie powinno mieć znaczenia. Proszę o opinie.