dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Temat: Vitodens 100-W B1HF-19 - zawór 3-drogowy

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100-W B1HF-19 - zawór 3-drogowy

    Dzień dobry,
    Mam czujniki temperatury na zasilaniu do sprzęgła, na pompach obiegów i na zasilaniu CWU wężownicy zasobnika. Zauważyłem, że kiedy wyłączy się grzanie obiegów (sterowanie PSOP) rośnie temperatura na wężownicy zasobnika. Sprawdziłem na kotle, kiedy PSOP daje sygnał "przestań grzać" kocioł przestawia zawór 3-drogowy na grzanie CWU "2". Tym samym otwiera obieg wężownica - kocioł i grawitacyjnie woda krąży, niepotrzebnie się wychładzając. Problem zaobserwowany od 29 stycznia. Wcześniej też zawór był przestawiany, ale po krótkiej chwili wracał do pozycji "0" nagrzewanie grawitacyjne wężownicy to był pik. Teraz zawór przestawia się na długo.
    Na załączonym wykresie linia czujnika 4 to wężownica, piki to podgrzew wody.

    Po prawej (w ostatnich dniach) widać, że gdy temperatury na obiegach i na zasilaniu spadają (wyłączone grzanie) to wzrasta i utrzymuje się na ok 50°C wężownica. CWU jest ustawione właśnie na 55°C.
    Problemu nie było, problem jest. Czy była jakaś aktualizacja kotłów? Gdzieś w opcjach da się to przestawić? Uprzedzając pytanie - wykres 3 to temp powrotu cyrkulacji, nie było mnie w domu, nie kręciłem ustawieniami.

    Dlaczego tak jest?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	20,6 KB
ID:	467983  

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.038
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    pozycją spoczynkową zaworu 3drogowego jest CWU. ZAwsze tak było i nadal tak jest. Opory w kotle sa na tyle duże, ze grawitacyjnie woda nie będzie krążyć (no chyba że między kotłem a zasobnikiem jest kilka pięter)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, problem w tym, że wcześniej na zasilaniu wężownicy temperatura nie wzrastała, a teraz mało, że wzrasta, to jeszcze się utrzymuje, jest możliwe, że pompa działa? Generalnie ciepło zgromadzone w zasobniku wyłazi mi wężownicą do kotła. A jeszcze kilka dni temu tego nie było.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.038
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Powtórzę, pozyscja spoczynkowa zaworu 3drogowego ze względu na zapewnienie komfortu zawsze w stronę grzania CWU i nic tutaj nie było zmieniane.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie jest podobnie, jak w okresie letnim gdy nie grzeje CO to zawór 3drożny ustawiony jest ciągle na CWU i temperatura na zasilaniu podczas wyłączonego kotła rośnie, czyli powrót z wężownicy robi się cieplejszy i ciepła woda z zasobnika pnie się w góre do kotła. Otrzymałem odpowiedz: "wystarczy zamontować zawór zwrotny ze sprężynką lub zrobić zasyfonowanie"... i teraz tak... zawór zwrotny na zasilaniu wężownicy nic nie pomoże wg mnie bo ciepła woda z zasobnika i tak będzie pchać się ku górze do kotła... jesli chodzi o zasyfonowanie to nie bardzo wiem jakby to miało wyglądać choć może byłoby to skuteczne

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.038
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    oba rozwiązania sa poprawne. Ruch wody jest spowodowany przepływem grawitacyjnym, "siła" tego przeplywu jest na tyle mała że nie otworzy zaworu zwrotnego.
    Zasyfonowanie to na wykonanie na rurze wygląda analogicznie jak syfon pod umywalką.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Otóż żaden przepływ grawitacyjny. Piec uruchamia pompę raz na dobę lub częściej sam z siebie. Wczoraj o 04;00, dziś o 4:25. Proszę, oto wykres temperatury na zasilaniu wężownicy. Piki to podgrzewy wody. Po piku następuje wychładzanie wężownicy, logiczne. Aż tu nagle następuje gwałtowny spadek temperatury i potem jej wzrost a następnie spokojny spadek temperatury aż do kolejnego podgrzewy. Sytuacja sprzed chwili.

    https://ibb.co/T1rG9sZ

    Skąd spadek po podgrzewie? Bo stoi pompa, stoi przepływ, wychładza się rura. Skąd nagle spadek temperatury wężownicy i potem jej wzrost? Bo rusza pompa pieca, wciąga wyziębioną wodę z pieca do wężownicy, stąd spadek temp, a następnie jak już ogrzana woda obiegnie powrotną wężownicę do kotła, to trafia na zasilającą wężownicę i mamy wzrost temperatury. A potem widać, jak pompa cały czas się kręci i stopniowo wychładza zasobnik przez obieg wody. Jak ktoś tego, co opisałem, nie rozumie, albo tłumaczy to grawitacyjnym przepływem, zapraszam, wytłumaczę jeszcze raz.
    Ja się pytam, gdzie jest parametr kotła który mu każe odpalić pompę raz na dobę, jak to wyłączyć.
    Aha, sprawdzałem dla niedowiarków - wiecie, że ta sytuacja nie występuje, jak się kocioł wyłączy z 230V? To nie grawitacja. To pompa kotła

    Załącznik 468985
    Ostatnio edytowane przez HuSal ; 17-05-2024 o 07:34

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    (...) Opory w kotle sa na tyle duże, ze grawitacyjnie woda nie będzie krążyć (no chyba że między kotłem a zasobnikiem jest kilka pięter)(...)
    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    (...) Ruch wody jest spowodowany przepływem grawitacyjnym, (...)
    Szanowny Panie Konsultancie - to w końcu opory są za duże, żeby grawitacyjnie krążyć, czy jednak będzie krążyć, bo grawitacja?
    Odpowiem - pompa pracuje. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź, jak wyłączyć cykliczne uruchamianie się pompy obiegu kotła.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.038
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    uruchoamianie pompy raz na dobę to funkcjaochrony pompy przed zakleszczeniam
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10

    Domyślnie

    Świetnie, dziękuję, że zgodził się Pan ze mną.

    Ponowię pytanie, jak to wyłączyć?

    Jeszcze nie widziałem pompy, która nie pracując raz na 24h uległa by awarii. Poza tym, jak pompa wystartuje, to kręci sie dokąd nie nastąpi start albo ogrzewania albo dogrzewu CWU. A mogłaby np. przez 2min się kręcić tylko. Po co kilka godzin.

    Ewentualnie czy da się zmienić spoczynkową pozycję zaworu trójdrogowego.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.038
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w ochrony przed zakleszczeniem pompa pracuje 1 min, funkcji sie nie wyłącza.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #12

    Domyślnie

    To musi być coś innego niż ochrona pompy. Właśnie się włączyło i radośnie dogrzewa mi wężownicę. Status w aplikacji - wszystko wyłączone, pompa wew wyłączona, ob. grzewczego wył, , ładująca podgrzewacz też wył. No i uruchomiło się po 10h od ostatniego uruchomienia i trwa zdecydowanie dłużej, niż 1min...

    Co to może być?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony