Posiadam kocioł gazowy Vitodens 100-W B1HC-19 ze zbiornikiem na wodę Vitocell 100L. Są podpięte 2 obiegi, na podłogówkę (parter: salon, kuchnia z jadalnią, korytarz, łazienka oraz piętro: łazienka nr 2) i na grzejniki (parter:1 pokój + 2 garderoby oraz piętro: 3 pokoje). Jest sprzęgło hydrauliczne oraz mieszacz z termostatem. Dodatkowo zainstalowany jest panel łączności Vitoconnect OT2 wraz z czujnikiem ściennym vitotrol, Dzięki temu jest możliwość włączenia zdalnie instalacji, aby na czas przyjazdu dom był ogrzany (nie mieszkam tam cały czas). Oprócz viotrola są zamontowane 3 dodatkowe termostaty do podłogówki (2 na parterze i 1 w łazience na piętrze) wraz z siłownikami termoelektrycznymi na pętlach firmy Tech sterowniki.

Niestety rachunki za gaz z butli były na tyle wysokie, że skłoniło mnie to do sprawdzenia, co i w jaki sposób jest zainstalowane i w jaki sposób to pracuje i czy można pracę pieca zoptymalizować. Wiosną zeszłego roku zamówiłem serwisanta, który stwierdził, że jest ustawiona maksymalna temp. na palniku tj ok 80 C i piec pracuje z taką maksymalną temperaturą póki nie dobije do temperatury ustawionej na vitotrolu. Vitotrtol jest zamontowany na parterze w salonie. Cały zeszły sezon (gdy byłem w domu na Święta, ferie w dwa obiegi szło 80 C.... Podczas wizyty serwisanta temperatura maks została zmieniona na 55 C. (Serwisant stwierdził, że będzie to temperatura odpowiednia jeśli w pomieszczeniach na górze są grzejniki). Dodam tylko, że temperatury palnika nie można zmienić z poziomu aplikacji ViCare ani ręcznie na kotle. Dopiero odłączenie Vitoconnect spowodowało możliwość ręcznego ustawienia temperatury na kotle. Ale to pozbawiało mnie możliwości zdalnego sterowania. Więc póki, co Vtoconnect jest podłączony, temp. palnika ustawiona na 55 C, na mieszaczu termostat jest ustawiony na 45 C. W obecnym sezonie również nie widzę jakiejś istotnej zmiany w rachunkach za propan.

Do tego dochodzi problem o którym czytałem tutaj na forum - tzn. jak w pomieszczeniu z vitotrolem zostanie osiągnięta żądana temperatura to piec się wyłącza i grzejniki nie grzeją.

Podsumowując - czy można zmienić cokolwiek w obecnej instalacji, aby wpłynąć na bardziej ekonomiczną pracę pieca?
Zmniejszyć jeszcze maksymalną temperaturę palnika?
Zmniejszyć temperaturę na mieszaczu?
Zmienić przepływ w pętlach podłogówki?
Dodać inny rodzaj sterowania np. sterowanie pogodowe (zdemontować vitotrola?)
Skomunikować bezpośrednio termostaty tech z piecem poprzez jakiś dodatkowy moduł?
Zmienić na grzejnikach głowice termostatyczne na ZK05393 Pakiet rozszerzający VIESSMANN VICARE - czy takie głowice komunikują się z piecem przez Vitoconnect czy trzeba dokupić inny moduł? Czy piec grzałby niezależnie od vitotrola z pomieszczenia na parterze, jeśli na głowicy ustawiona byłaby wyższa żądana temperatura niż na vitotrolu?

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeżeli mój powyższy opis zawiera nieścisłości. Nie znam się kompletnie na tym, ufałem instalatorowi, że wie co robi. Widzę jednak z czasem, że taki rodzaj instalacji nie do końca spełnia oczekiwania.