dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Mam pytanie związane z tematem tego wątku, co może się wydawać trochę dziwne biorąc pod uwagę ostatnie posty
    Załóżmy na potrzeby tej dyskusji, że nienawidzę przyrody, szczególnie drzew i tylko spalanie tego barachła sprawia mi radość a dodatkowo uwielbiam truć sąsiadów.
    Do rzeczy. Planuję w najbliższym czasie nabyć, jako wspomagające źródło energii jakiś kociołek zgazowujący drewno. Większość chaty ogrzewam klimatyzatorami, jednak grzanie dwóch łazienek, jednej pralniosuszarni i zasobnika CWU w okresie zimowym realizuję normalnymi grzejnikami z instalacji C.O. Klimatyzatory mam od Lutego, więc dużych mrozów jeszcze nie przeżyłem z nimi, ale zakładam, że w większe mrozy będę się wspomagał również grzejnikami.
    Aktualnie palę drewnem w kotle na ekogroszek na ruszczie awarynym, czyli uzyskałem coś w rodzaju kotła górnego spalania. Kocioł zasila bufor 1000 L z ktorego mam sterowanie wody na grzejniki (zawór trójdrożny z siłownikiem sterowanym ustawioną temperaturą). Kocioł nabija mi bufor od 30*C do max 70*C w ciągu około 3 - 3,5 h, ale wymaga trochę zachodu, bo sterowanie kotłem odbywa się na zasadzie uchylania drzwiczek popielnika i łatwo zagotować wodę. Dlatego nabijam bufor do 70*C, bo trudno sterować temperaturą powyżej 75*C na kotle. Bufor mi starcza przy obecnych temperaturach na około 2 doby.Przy okazji mam zagrzaną CWU, bo bojler podłączony jest bezpośrednio do kotła a nie do bufora.
    Może mi ktoś doradzić jakiś kociołek, z tych raczej o umiarkowanej cenie, dzięki któremu nabiję bufor do 80-90*C przy okazji jak najmniejszej ilości wizyt w kotłowni? To znaczy żeby się za bardzo nie rozbujał.
    Układ otwarty, zabezpieczenie powrotu zaworem 3d termostatycznym 55*C. Palę głównie wierzbą, suszoną przynajmniej z dwa lata. Nic mi nie smoli, dymu z komina nie widać.


    Rozpatrywałem jakiś MPM WOOD 18 kW, KAMEN DRX, Ogniwo Bio i tego typu rozwiązania.
    MPM ma wymiennik z pionowymi kanałami i trochę się boję o ciąg kominowy, chociaż chyba mam spory - komin z cegły bez wkładu o przekroju 22x23 cm i muszę na razie przymykać czopuch żeby mi nie wyciągało całego ciepła grawitacyjnie. Obecnie jednak mam kocioł z kanałami wymiennika poziomymi. Z tego zestawienia jednak ten MPM ma największą komorę spalania.
    Z kolei pozostałe kotły o wymienniku z kanałami poziomymi są jakby bardziej zbliżone do tego zo mam obecnie i tak jakoś bardziej do mnie przemawiają. Doradzcie coś bo od kilku tygodni czytam o tych piecach i trochę już zgłupaiałem.
    I jeszcze jedno - czy komin z cegły będzie dobry, czy muszę go uzbroić we wkład stalowy?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.289

    Domyślnie

    Cytat Napisał robbas Zobacz post
    komin z cegły bez wkładu o przekroju 22x23 cm
    A wysokość?.
    czy komin z cegły będzie dobry, czy muszę go uzbroić we wkład stalowy?
    Można wstawić wkład stalowy lub wyjąć zawirowywacz z wymiennika celem zwiększenia temp. spalin do 180'C.
    Rozpatrywałem jakiś MPM WOOD 18 kW
    Dobry wybór, zważywszy na pojemność bufora.
    zabezpieczenie powrotu zaworem 3d termostatycznym 55*C
    To jest z pompą czy ma dopiero być.
    Bufor mi starcza przy obecnych temperaturach na około 2 doby
    Na jaka powierzchnię? Co steruje układem buforowym?
    Regulamin forum

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony