dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Moje Ciepło - problem EP

    Nie widzę w tym dziale informacji o programie moje ciepło, w teorii do domów w budowie 30% na pompę powietrze-woda.

    Patrzę na warunki:
    • zamontować i eksploatować minimum 5 lat pompę (chyba nie trzeba robić odbioru domu)
    • konieczność "odpowiedniego" promowania - sugerowana tabliczka formatu A3 (do przełknięcia)
    • uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku tj. uzyskanie maksymalnej wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej EPH+W na poziomie maksymalnie 55 kWh/(m2 × rok)


    Mam problem z tym ostatnim warunkiem - według mojego projektu w pozycji zapotrzebowanie na energię mam zapisane EP=88,5 kWh/(m2 × rok) przy zastosowaniu pompy ciepła, rekuperacji, trzyszybowych okien, 20cm izolacji na ścianie (docelowo 25-30), 30 w podłodze, 40cm dach.

    Wyszczególnienie mam takie:
    Ogrzewanie i wentylacja EPh 32 kWh/(m2 × rok)
    Wentylacja mechaniczna EPv 15,7 kWh/(m2 × rok)
    Ciepła woda użytkowa EPw 40,9 kWh/(m2 × rok)

    Te trzy pozycje sumują się do 88,6 czyli 0,1 więcej niż wyżej ale podejrzewam, że to kwestia uśredniania. Ma ktoś pomysł jak i na jakim etapie obniżyć EP poniżej 55?

    W projekcie nie były uwzględnione panele fotowoltaiczne, które mam zamiar zainstalować.Wystarczy je dodać? Da się jakoś to łatwo przeliczyć ile paneli spowoduje zejście poniżej 55?
    Ostatnio edytowane przez KDWJ ; 16-10-2023 o 19:29

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał KDWJ Zobacz post
    .... Ma ktoś pomysł jak i na jakim etapie obniżyć EP poniżej 55?

    W projekcie nie były uwzględnione panele fotowoltaiczne, które mam zamiar zainstalować.Wystarczy je dodać? Da się jakoś to łatwo przeliczyć ile paneli spowoduje zejście poniżej 55?
    Pomijając nie uwzglednienie w charakterystyce zmian czyli zastosowanie lepszej termoizoalacji, okien, pomijajac błedy obliczen, konieczne bedzie bedzie uwzglednienie instalacji PV aby zmniejszyc Ep. Nie wiem czy nie korzystniej byłoby skorzystac z dotacji MP kolejnej edycji i połaczyc dotacje na PV i PC wraz z magazynem ciepła (takim wiekszym zasobnikiem cwu). Co do mocy instalacji to jednak warto miec kompletne obliczenia OZC. Czy to da sie łatwo przeliczyc? Az tak łatwo to nie jest ale i dokladnosc nie musi byc apteczna. Tak bez obliczen to moc 10 kW będzie wystarczająca z naddatkiem.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.375
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KDWJ Zobacz post
    Ma ktoś pomysł jak i na jakim etapie obniżyć EP poniżej 55?
    Jaki współczynnik nakładu na energię nieodnawialną został w tych obliczeniach użyty dla energii elektrycznej? Może wystarczy przeliczyć wg nowego (obowiązującego od 28 kwietnia 2023) współczynnika?

    Bo PV nie grzeje więc uwzględnianie go inaczej niż poprzez uwzględnienie go we współczynniku nakładu dla energii elektrycznej jest co najmniej dyskusyjne.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    J...
    Bo PV nie grzeje więc uwzględnianie go inaczej niż poprzez uwzględnienie go we współczynniku nakładu dla energii elektrycznej jest co najmniej dyskusyjne.
    Podaj wytyczne i zalecenia lub komentarze MI, MRiT lub innych organów i instytucji panstwowych które nie zalecają uwzględnienia PV w metodyce liczenia Ep. Twoje zdanie nie jest wiązące dla audytorów. Moze inaczej, podaj przykład gdzie PINB lub jaka kolwiek inna uprawniona instytucja zakwestionowała uwzględnienie PV przy liczeniu Ep. ja nie znalazłem, moze zle szukałem. Tak czy inaczej praktycznie wszystkie lub prawie wszystkie wnioski o dotacje Moje Ciepło opierają sie na charakterystyce lub swiadectwie z udziałem PV, a poniewaz jest to dotacja, złozone dokumenty są sprawdzane bardziej wnikliwie niz przy odbiorze budynku (chodzi o swiadectwo).

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.375
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Podaj wytyczne i zalecenia lub komentarze MI, MRiT lub innych organów i instytucji panstwowych które nie zalecają uwzględnienia PV w metodyce liczenia Ep
    Nie podam Ci ani tego, ani że nie należy uwzględniać odległość od Marsa.
    A Ty podasz, że nie należy uwzględniać odległości od Marsa a należy uwzględniać PV, które produkują prąd wpuszczany do sieci, a nie ciepło?

    Jakie uprawnienia ma ktoś oceniający wnioski, do kwestionowania świadectwa? To audytor odpowiada na podstawie Art. 271. Kodeksu Karnego. Ty podpisujesz, Ty ryzykujesz. Nie tylko odszkodowanie (oby OC wystarczyło).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-10-2023 o 17:46

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ....Nie tylko odszkodowanie (oby OC wystarczyło).
    Juz widzę te kolejki audytorów po Twoje wytyczne, koniecznosc wypłat odszkodowan i to dosc znacznych zapewne ostudzi mozliwosc czy wręcz całkowity zakaz stosowania PV w swiadectwach i charakterystykach. Ci durni twórcy rozporzadzen nie wiadomo po co dali wsp. nakładu dla PV (i nie tylko, jeszcze chocby elektrownie wiatrowe) rowny zero skoro i tak nie mozna tego wykorzystac. A wystarczyło sie przed publikacją skontaktowac z Tobą i wtedy takich wpadek by nie było. Czy w odpowiednim urzedzie/ministerstwie naprawdę nikt nie czyta Twoich postów?, jak taki talent moze sie tak marnować, moze nowa władza to zmieni?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.375
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ci durni twórcy rozporzadzen nie wiadomo po co dali wsp. nakładu dla PV
    Jakoś dawno się zatrzymałeś w edukacji. Od dawna współczynnika dla PV nie ma już w rozporządzeniu.

    Było w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkowa oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej podawało tabelce takie współczynniki:



    I wszystko było jasne i oczywiste.

    W 2014 współczynnik dla PV został zniknięty i występuje pozycja "energia słoneczna" = 0,00.




    IMO PV nie jest źródłem ciepła i ten zapis dotyczy tylko kolektorów. Ale jak się podpisujesz i uwzględniasz PV - Twoja interpretacja i odpowiedzialność.

    A powiedz mi, jak mam na dachu PV i produkuję prąd, to uwzględniasz do EP... Nawet, jak ktoś grzeje gazem? A jak produkuję biomasę (mam drzewa) to też uwzględniasz? Nawet jak ktoś nie ma w czym drewna spalić?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	EP2014.jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	62,2 KB
ID:	466639  

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    J
    IMO PV nie jest źródłem ciepła i ten zapis dotyczy tylko kolektorów. Ale jak się podpisujesz i uwzględniasz PV - Twoja interpretacja i odpowiedzialność.

    A powiedz mi, jak mam na dachu PV i produkuję prąd, to uwzględniasz do EP... Nawet, jak ktoś grzeje gazem? A jak produkuję biomasę (mam drzewa) to też uwzględniasz? Nawet jak ktoś nie ma w czym drewna spalić?
    Podaj wytyczne ze zapis dotyczy tylko kolektorów słonecznych, nigdzie nie znalazłem takiego zapisu. Tak samo moge napisac ze to tylko i tylkoTwoja interpretacja. Praktycznie nie znalazłem zadnego podobnego wpisu na forach budowlanych czy audytorskich.
    Zeby uwzglednic PV trzeba zródla grzewczego które wykorzysta EE do produkcji ciepła, kocioł gazowy jak by nie pokrętnie interpretowac zasilany jest gazem, pomjam EE do zasilania elektroniki i pompy obiegowej, chociaz na upartego mozna dorzucic te kilka promili do bilansu, co i tak nie spowoduje praktycznie zadnego spadku, to samo dotyczy produkcji biomasy, jezeli masz ja w czym spalic i jest to zródło grzewcze domu to tak liczy sie do Ep. Ile trzeba sie namyslec aby takie cos wymyslic. Praktycznie kazdy własciciel domu majacy jaks dzialkę moze powiedziec ze produkuje biomase bo zawsze cos mu urosnie. Jest to wynik nieznajomosci metodyki obliczen i dlatego pytasz o takie bzdury.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.375
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    to samo dotyczy produkcji biomasy, jezeli masz ja w czym spalic i jest to zródło grzewcze domu to tak liczy sie do Ep. Ile trzeba sie namyslec aby takie cos wymyslic.
    Czyli jak mam tylko kominek, to licze tylko kominek.
    Jak mam kominek i drzewa, to dodaję do powyższego drzewa?
    Czy może jak mam prąd, to już do niego PV nie dodaję?

    Nielogiczne i niespójne masz intepretacje. Produkcja biomasy na działce jest bez znaczenia - dopiero jej spalanie ma znaczenie (niezależnie, czy powstała na działce czy gdziekolwiek indziej).

    Analogicznie produkcja prądu nie ma znaczenia - ma znaczenie dopiero zużywanie go w instalacji grzewczej (niezależnie od tego, jak został wyprodukowany - i nie ważne, czy w Twojej PV, wiatraku czy u sąsiada. Stąd też, należy domniemywać, zmniejszenie współczynnika z 3 do 2,5 ponieważ poprawił nam się mix energetyczny. I to urealnienie ile energii do elektrycznego źródła ciepła trafia z energii nieodnawialnej.

    Zauważyłeś, że poprzednio PV było w rubryce "Energia elektryczna" a nie "Lokalne OZE" gdzie chcesz ją teraz wcisnąć?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli jak mam tylko kominek, to licze tylko kominek.
    Jak mam kominek i drzewa, to dodaję do powyższego drzewa?
    Czy może jak mam prąd, to już do niego PV nie dodaję?

    Nielogiczne i niespójne masz intepretacje. Produkcja biomasy na działce jest bez znaczenia - dopiero jej spalanie ma znaczenie (niezależnie, czy powstała na działce czy gdziekolwiek indziej).

    Analogicznie produkcja prądu nie ma znaczenia - ma znaczenie dopiero zużywanie go w instalacji grzewczej (niezależnie od tego, jak został wyprodukowany - i nie ważne, czy w Twojej PV, wiatraku czy u sąsiada. Stąd też, należy domniemywać, zmniejszenie współczynnika z 3 do 2,5 ponieważ poprawił nam się mix energetyczny. I to urealnienie ile energii do elektrycznego źródła ciepła trafia z energii nieodnawialnej.

    Zauważyłeś, że poprzednio PV było w rubryce "Energia elektryczna" a nie "Lokalne OZE" gdzie chcesz ją teraz wcisnąć?
    Jezeli masz kominek i jest on jedynym zródlem grzewczym to liczy sie tylko kominek. Co do produkcji biomasy to nie jest istotne gdzie została wyprodukowana, Ty wspominałes o jej własnej produkcji to naiazałem do tego. Jak masz PV i uzywasz elektrycznych urządzen grzewczych to tez uwzgledniasz je w Ep. Oczywiscie nie mozna całej produkcji PV zaliczyc do ogrzewania i nigdy nie twierdziłem ze tak trzeba. Zmniejszenie wsp. nakładu nie dotyczy własnej instalacji PV i własnego wiatraka dotyczy energetyki zawodowej, tylko i wyłacznie

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie wiem czy nie korzystniej byłoby skorzystac z dotacji MP kolejnej edycji i połaczyc dotacje na PV i PC wraz z magazynem ciepła (takim wiekszym zasobnikiem cwu).
    Gdzie można o tym poczytać? Kiedy rusza? Też będzie dla domów w budowie? Będzie jakiś warunek EP?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał KDWJ Zobacz post
    Gdzie można o tym poczytać? Kiedy rusza? Też będzie dla domów w budowie? Będzie jakiś warunek EP?
    Zapewne w przyszłym roku. Co do regulaminu to mozna sie zaznajomic z regulaminem obecnej edycji, mysle ze ten przyszły nie powinien sie róznić od obecnego a jezeli juz to raczej niewiele. Z drugiej strony po zmianie rządzących róznie moze byc.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony