dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    A ja z innej beczki.
    Za dwa tygodnie pierwsze koszenie trawy. ok.1500 m.kw. Równo, prosto, zero wysp, klombów, przeszkadzajek itp. Szukam kosiarki i też oczywiście przebrnąłem przez temat robota koszącego. No niby cena wysoka - ale komfort i bezosobowość.
    Z całym szacunkiem dla tych małych żółwików koszących - co do mnie nie przemawia i w czym upatruję ewentualny problem? Trawa kosi mi się sama 24h, Ja siedzę na tarasie ze szklaneczką. Siedzę nic nie robię. No po prostu jak w raju. Żyć nie umierać
    Ta cała skoszona trawa leci na dół pod źdźbła i ubija się. I tak leci i tak się ubija. W skali sezonu (jeśli ktoś faktycznie dba o trawnik, pilnuje podlewania i nawożenia) tej skoszonej trawy jest OGROM! Jest tego MULTUM! I co z tym dalej?! Robi się z tego skoszonego mulczu nieprzyjemny dywan, który prędzej czy później będzie trzeba wygrabić. Czyli co? Weltykulator w łapy i 3 dni roboty. Kto robi wertykulację co sezon na wiosnę to wie jakie to przyjemne zajęcie. Podejrzewam, że wyczeszę z tych moich 1500 m.kw. pewnie z dwa kontenery. I to może 2 razy w sezonie.
    Mówiąc krótko - to co zaoszczędzę na koszeniu - odrobię z nawiązką na wertykulacji.
    Takim małym "NIE" jest również brak pasów. Jednak większość tych żółwików działa w trybie "chaotycznym" . Chociaż te bardziej wypasione modele można ponoć zaprogramować aby jeździły pasami.
    I w sumie doszedłem do wniosku że nie chcę robota. Że nie jestem jeszcze na tyle stary i niedołężny żebym nie znalazł w tym tygodniu 2 godzin na skoszenie ogrodu.
    Drugi wybudowany dom. Parterówka, projekt indywidualny. 142 m.kw pow.użytkowej +36 nieogrzewany garaż. Wysoki salon (kubatura salonu 150 m3), sporo przeszkleń. Całość ogrzewanie podłogowe + jedna drabinka. Ściany Silka 24 + 20 styro 0,33, podogi 12 styro, strop ok.30cm zasyp wełny. Pompa Ariston Nimbus Flex 7kW. WM Reventon Inspiro 350.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Ta cała skoszona trawa leci na dół pod źdźbła i ubija się. I tak leci i tak się ubija.
    Nie ubija się, tylko drobne ścinki szybko się rozkładają i stają się nawozem i trawnik tak koszony ładniej rośnie, niż gdy skoszoną trawę zabierasz. Poczytaj o mulczowaniu.
    IMO największą wadą robota są ostrza. Drogie, delikatne i (teoretycznie) nie wolno ich ostrzyć. Jak masz czyściutki trawnik - to jeszcze OK. Ale jak lecą na niego coś z drzew czy trafiają zabawki psów czy dzieci - błyskawicznie się tępią i strzępią końcówki które żółkną i brzydko trawnik wygląda. Jak coś może wylądować na trawniku, to wcale nie jest to takie bezobsługowe, bo trzeba sprzątnąć przed zapuszczeniem robota.
    Bez sensu mają też czujnik deszczu - bo ważne nie czy pada deszcz w czasie koszenia, a czy trawa jest sucha. Bo mokra się skleja i odpada płatami a przygnieciona takim plackiem trawa niszczeje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bez sensu mają też czujnik deszczu - bo ważne nie czy pada deszcz w czasie koszenia, a czy trawa jest sucha. Bo mokra się skleja i odpada płatami a przygnieciona takim plackiem trawa niszczeje.
    no i po to masz harmonogram koszenia zeby ni kosic nad ranem kiedy trawa jest mokra lub zaraz po podlewaniu ....

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuciar Zobacz post
    no i po to masz harmonogram koszenia zeby ni kosic nad ranem kiedy trawa jest mokra lub zaraz po podlewaniu ....
    A jak ustawić harmonogram, żeby nie kosił po deszczu?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jak ustawić harmonogram, żeby nie kosił po deszczu?
    no czegoś takiego nie ma , ale jak pada to mozesz przeciez wyłączyć harmonogram?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.646
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    A ja z innej beczki.
    Za dwa tygodnie pierwsze koszenie trawy. ok.1500 m.kw. Równo, prosto, zero wysp, klombów, przeszkadzajek itp. Szukam kosiarki i też oczywiście przebrnąłem przez temat robota koszącego. No niby cena wysoka - ale komfort i bezosobowość.
    Z całym szacunkiem dla tych małych żółwików koszących - co do mnie nie przemawia i w czym upatruję ewentualny problem? Trawa kosi mi się sama 24h, Ja siedzę na tarasie ze szklaneczką. Siedzę nic nie robię. No po prostu jak w raju. Żyć nie umierać
    Ta cała skoszona trawa leci na dół pod źdźbła i ubija się. I tak leci i tak się ubija. W skali sezonu (jeśli ktoś faktycznie dba o trawnik, pilnuje podlewania i nawożenia) tej skoszonej trawy jest OGROM! Jest tego MULTUM! I co z tym dalej?! Robi się z tego skoszonego mulczu nieprzyjemny dywan, który prędzej czy później będzie trzeba wygrabić. Czyli co? Weltykulator w łapy i 3 dni roboty. Kto robi wertykulację co sezon na wiosnę to wie jakie to przyjemne zajęcie. Podejrzewam, że wyczeszę z tych moich 1500 m.kw. pewnie z dwa kontenery. I to może 2 razy w sezonie.
    Mówiąc krótko - to co zaoszczędzę na koszeniu - odrobię z nawiązką na wertykulacji.
    Wertykulator miałem kilka sezonów wcześniej niż robota i nie zauważyłem większej ilości zalegającego filcu po przejściu na automatyczne koszenie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony