Wiele razy już pisałem o moim przypadku, dostałem kilka porad, ale póki co nie udało mi się rozwiązać mojego problemu, może komuś jeszcze będzie się chciało poświęcić trochę czasu na próbę wyjaśnienia tego co się dzieje. Instalator się wypiął, serwisant pompy nie stwierdza żadnych nieprawidłowości na corocznych przeglądach.
Pompa DeDietrich 11kW powietrze-woda, opis domu w stopce.
Od połowy stycznia mam prawidłowo podpięty podlicznik i mogę monitorować zużycie CO i CWU osobno.
COP CO:
Styczeń: 2,5
Luty: 2,66
Marzec: 2,87
Kwiecień: 2,83
W maju dwa razy sobie testowo włączyłem ogrzewanie i raz uzyskałem 8 maja 3,1, a drugi raz 19 maja 3,8
Mam podłączony równolegle bufor 300l.
Na przestrzeni tego czasu eksperymentowałem z różnymi opcjami, temperatura zasilania zmieniała się w zakresie mniej więcej 31-42C.
Piszę mniej więcej, bo mam jeszcze parametr histereza zasobnika buforowego, który wpływa na realną temperaturę zasilania chyba w taki sposób, że może być ona wyższa od zadanej o wartość histerezy. Oczywiście z instrukcji nie idzie się tego dowiedzieć, można tylko obserwować i dedukować. W ogóle w menu tej cudownej pompy jest milion parametrów, które nie ułatwiają testowania.

COP w każdym razie jak widać jest tragiczne, chciałbym w takim razie prosić o teoretyzowanie - co może być tego przyczyną?
Najbardziej oczywisty wpływ ma różnica temperatur między dolnym źródłem (czyli powietrzem na zewnątrz) a temperaturą na wyjściu. To chyba jednak nie jest mój główny problem, bo temperatura zewnętrzna 8 maja to było 10C, a 19 maja 11C. Temperatura zasilania odpowiednio 32C i 35C.
W takich warunkach deklarowany przez producenta COP to 4,65.
Będę wdzięczny za wszelkie rozważania.