dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #25

    Domyślnie

    Witam pdothash.
    Od całkiem niedawana mam podobną pompę. Tylko, że 8KW i z wolnostojącym zbiornikiem CWU 208 litrów.

    Chciałbym poruszyć temat niskiej wydajności i może zasugerować jakieś pomysły. Bo u mnie wygląda to zupełnie inaczej. Od razu zaznaczę, że nie posiadam pod-licznika ale potrafię dość dokładnie oszacować ile prądu zużywa pompa.

    - Zużycie prądu: Maja pompa akurat bez pomocy je podaje. Ma nabite 10kwh na CWU, i jest to całkowite zużycie bo jeszcze nie grzała CO, według moich obliczeń wychodzi 8.5-10kwh, więc nieprawdopodobnym jest by znacząco zaniżała.
    - Wyprodukowywane ciepło, pompa podaje 44kwh, starałem się przez ten tydzień liczyć zużycie ciepłej wody, oszacować straty statyczne itp, i też wychodzi mi podobny wynik. Na początku pompa grzała kiedy chciała, później przestawiłem by nie grzała w nocy i w praktyce włącza się tylko rano na około godzinę i wody starcza na cały dzień. Ustawiłem grzanie do 47°C, ale widzę że dobija do około 48°C, przy wielkości mojego zbiornika wystarcza mi taka temperatura, np. do wanny wlewam tylko ciepłą wodę, nie dodaje nic zimnej i mam gorącą kąpiel. Jeszcze nie uruchomiłem na stałe cyrkulacji jednak po krótkich testach widzę, że więcej z niej szkody niż pożytku.

    Od razu widać, że u mnie COP przy grzaniu CWU i jestem tego na 100% pewny to nie jest żadne 1.8 albo 2.0 tylko nawet zaniżając 4.0, a bywało, że nad ranem było po 10°C na zewnątrz, więc pompa też nie miała jakoś bardzo lekko. Nawet gdybym bardzo się pomylił to może COP wyszło by np. 3.8 to wciąż nie byłby gorszy wynik niż podaje producent przy temperaturze zasilania ponad 50°C i obecnych warunkach na zewnątrz.

    Widać, że moja pompa teraz ma optymalne warunki pracy a nie dobijanie po 3°C co 2 godziny bo cyrkulacja chodzi non stop i mniejsza wodę w zbiorniku. To nic dziwnego, bo ludzie którzy chwalą się dobrymi wynikami zwykle mają optymalne ustawienia.

    To co mógłbym ze swojej strony zasugerować. To może sprawdzenie jaką wydajność może mieć twoja pompa gdybyś np. wyłączył CWU i cyrkulację, zaczekał aż cały zbiornik zapełni się woda z sieci o temperaturze np. 12°C. Później włączył CWU, niech dogrzeje do np. 50°C, zmierzyć zużycie prądu na pod-liczniku, obliczył ze wzoru ile ciepła wyprodukowała. Przy wyłączonym CO sprężarka powinna uruchomić się tylko raz! Tutaj u siebie spodziewałbym się wyniku COP gruba ponad 4.0 bo jednak na początku grzejesz zimą wodę. Chyba, że jesteś pewien, że i tak wynik będzie słaby, to nie ma to sensu.

    Druga sprawa to dość nieoczywiste ustawienia które trzeba zrobić raz a porządnie. Reszta to raczej kosmetyka. Tutaj widzę 3 tematy. Od razu mówię, że nie wiem co robią te parametry.
    Po pierwsze parametry CN1 i CN2. Znajdziesz je w instrukcji, przy twojej pompie powinny wynosić 9 i 7. Da się je znaleźć głęboko w menu. Wynikają z tego, że jednostka wewnętrzna jest zawsze taka sama, niezależnie od mocy jednostki zewnętrznej.
    Druga sprawa to w instrukcji piszę: "Ustawić przełącznik SW8–3 (za wyjątkiem AWHP 4.5 MR) płytki elektronicznej urządzenia zewnętrznego w pozycji ON". Trzeba zdjąć osłonę by to sprawdzić.
    Przydało bo się też zmierzyć, czy długość rurociągów z cieczą i gazem to nie jest ponad 10 metrów, bo wtedy nawet nie mając wycieku będzie za mało czynnika a instalatorom niekoniecznie chce się go dobijać.

    Trochę się namierzyłem i rozpisałem bo zaniepokoiły mnie informację o tej pompie ale teraz przynajmniej jestem pewien, że u mnie działa w prządku.
    Ostatnio edytowane przez Krzych1991 ; 14-04-2024 o 18:18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony