dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie wentylacja w nowym domu

    Witam. Mam pytanie do osób które się znają na pewno lepiej niż ja
    Mam przygotowaną wentylację pod rekuperator ale z powodów finansowych muszę zrobić to dużo taniej. Chce pod jedną ze skrzynek rozprężnych podłączyć zwykły wentylator aby wtłoczyć powietrze i moje pytanie brzmi czy zaciągnięte powietrze będzie się skraplać w skrzynce rozprężnej ? Jeśli tak to czy da się tego uniknąć ?
    Wszystko jest dobrze ocieplone ? Albo może macie inny pomysł jak wymusić obieg powietrza bo mam ogromną ilość wilgoci w domu z powodu nie uruchomionej wentylacji.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1992 Zobacz post
    moje pytanie brzmi czy zaciągnięte powietrze będzie się skraplać w skrzynce rozprężnej ? Jeśli tak to czy da się tego uniknąć ?
    Wszystko jest dobrze ocieplone ?
    Znaczy masz kanały między anemostatami a rekuperatorem (wraz ze skrzynkami rozdzielczymi) dobrze zaizolowane termicznie z każdej strony i zrobiona paroizolację? To przy rekuperacji zbędne a zawsze drogie.
    Jak nie masz dobrze odizolowanych tych kanałów to para wodna będzie się na nich skraplała od zewnątrz - i z czasem wyhodujesz grzyba i pleśń na zewnętrznej powierzchni kanałów i w okolicy.

    Wersja dla oszczędnych - szukaj taniego (może być używany) rekuperatora. A jeszcze lepiej zdobądź pieniądze/zaoszczędź gdzie indziej i kup dobry (ERV z EC) rekuperator.
    Wersja dla rozrzutnych - ogrzewaj powietrze zaciągane nagrzewnicą zanim wpuścisz do skrzynek rozdzielczych.

  3. #3

    Domyślnie

    wszystko jest dobrze izolowane około 40cm wełny na rurach i skrzynkach rozprężnych, czyli będzie się woda skraplać po wtłoczeniu zimnego powietrza przez wentylator do skrzynki rozprężnej i później rurami do pomieszczeń. para izolacji na rurach i skrzynkach nie ma
    Rury doprowadzające i odprowadzające powietrze też będą ocieplone
    Ostatnio edytowane przez lukasz1992 ; 20-11-2022 o 21:53

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    simk

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jeszcze lepiej zdobądź pieniądze/zaoszczędź gdzie indziej i kup dobry (ERV z EC) rekuperator.
    Mógłbyś podać parę przykladów dobrych reku z ERV i EC?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał simk Zobacz post
    Mógłbyś podać parę przykladów dobrych reku z ERV i EC?
    Parę to ich w ogóle znajdziesz (a na używkę szansa bliska zera).
    Jak ma ERV i EC to już jest dobrze. Pewnie każdy będzie miał swoje wady (o moim link w sygnaturce). Ale w dzisiejszych czasach z wyborem jest skromnie zwłąszcza, jak chcesz w miarę szybko. Więc poczytaj o tym, co znajdziesz dostępnego.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam. Odświeżę temat mam pytanie czy da się dołożyć czujnik do mierzenia wilgotności żeby sterowała wentylatorem. Bo zamiast rekuperacji mam założony zwykły wentylator żeby wtłaczał powietrze. Taki czujnik dać do tej skrzynki co jest założony anemostat, nie wiem czy będziecie wiedzieć o co mi chodzi

  7. #7

    Domyślnie

    Tu masz wątek o sterowaniu wentylatora higrostatem:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-z-higrostatem

  8. #8

    Domyślnie

    Witam. Zastanawiam się nad zrobieniem wentylacji GWC, ale już w wybudowanym domu. Rura musiała by iść po ścianie na strych czy jest sens to robić ? Teraz mam wentylację bez odzysku ciepła

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony