Dzisiaj, czyszcząc palenisko, zauważyłem cholernie mocną korozję blach tego wkładu w kilku miejscach. Blacha się tak jakby rozwarstwia mocno. Najbardziej pod drzwiami i nad drzwiami. Jak tak dalej pójdzie to ten wkład rychło zejdzie z powodu naturalnej śmierci wywołanej korozją. Aż poleciałem do starego domu, obejrzeć mój stary wkład stalowy (ok 17-18lat, w sezonie palenia codzienne. po troszkę. troszkę smoły, troszkę sadzy, teściu rzadko czyśći) I tam żadnej korozji nie ma!! To z czego są te wkłady dzisiaj spawane? Mój kupiony kilka lat temu, intensywnie używany ok półtora sezonu. Palone dwa razy w tygodniu . Mniej-więcej co 3-4 dni przez 6 do 8miu godzin na max jego możliwości. I dzisiaj, jak zobaczyłem co tam się dzieje z tą korozją, to zacząłem się rozglądać za następnym wkładem ,(wróżąc rychłą śmierć terazniejszego) Ale trochę mi to za szybko wygląda. Gdyby to był wkład, jakiś marketowo chinski, za trzy czy cztery tysie, to bym nie miał głupiej miny. Ale czuję się trochę wydymany. Uważałem że może to trochę lepiej powinno wyglądać. W starym domu, stary wkład z płaszczem, kupiony w markecie, palone co dziennie w sezonie grzewczym, przez ok. 18cie lat, Wygląda o niebo lepiej.. Tylko szamot przez ten czas wymieniany już trzykrotnie. Korozji stali praktycznie nie uświadczysz. Tak na przyszłość, za jakim wkładem trzebaby się rozglądać, żeby mieć dobrą stal, wysoką sprawność, szamot zamiast jakiegoś wermikulitu (bo ten też woła o pomstę do nieba po półtora sezonu) Długą drogę spalin, małą emisję ciepła przez szybę (Najlepiej jak najmniejszą). Myślałem o aquario z tej samej firmy. Ale jesli jest to spawane z tych samych blach co lucy, to ja dziękuję... Oglądałem też romotopa. Jest nawet pomysł, żeby zamówić sobie coś spawanego z dobrych materiałów u jakiegoś kotlarza, kopiując rozwiązania, uznane za dobre. Np. komora długa i wąska, wyłożona szamotem, z długą drogą dla spalin, jak w jednym romotopie. Producent tamtego, starego wkładu, nie ma niczego co byłoby interesujące. Jak Myślicie, o czym powinienem zacząć myśleć, mając na uwadze rychłą śmierć terazniejszego wkładu? kryteria to- wysoka sprawność, mała emisja ciepła przez szybę, Możliwość palenia ciągłego, łatwość czyszczenia wymiennika, moc około 10- do 12 kw na płaszcz.