U mnie są słupy zbrojone zalewane z wieńcem. Półtorej bloczka i słup, znowu półtorej bloczka i słup. Na to jest nałożona murłata i przykręcona. Było to konsultowane pomiędzy majstrem, architektem i gościem od dachu. Podobno tak się robi.

Przestrzeni jest 60 metrów, ale liczę wysokość od 2 metrów a nie według norm. Według norm nie chce mi się liczyć.

Jest coś takiego jak powierzchnia zabudowy w warunkach zabudowy. Tam gdzie nie ma MPZP, nie można sobie budować jak się chce. To gmina ustala jaki procent działki może zająć dom. U mnie w okolicy są duże działki. 19% z 3000 metrów to już jest sporo. Ale 19% z 800 metrów, to już ledwo mój dom się zmieścił. Musiałem się ratować pójściem z domem trochę w górę.

Rozważałem projekt Zalasek z dachem kopertowym. Jednak po konsultacji uznałem, że taki dach jest za drogi zarówno w usłudze jak i w materiale ( więcej tych drogich dachówke, nie wiem jak się one nazywają ale chyba gąsiory ). Ja nie potrafię zrobić więźby i później położyc dachówek, musiałem płacić za to komuś i niestety dach kopertowy jest trochę droższy. To co zaoszczędziłbym na ścianach szczytowych, wydałbym na dach i nie miałbym zwykłych okien jak teraz w ścianach u góry.

Za cały styropian elewacyjny w sierpniu 2023 wydałem 7983zł ( 180 paczek Swisspor Lambda Plus 032 - 20cm ). Nie wiem, czy to jest tak dużo. Akurat styropian będę sam kładł, więc te ściany szczytowe to jedynie wyższy koszt za rusztowanie.

Dach kopertowy jest fajny, ale trochę mniej praktyczny niż dwuspadowy. Miałem już okna dachowe w mieszkaniu i nie są takie fajne jak zwykłe, duże okna.