dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 756 z 757
Pokaż wyniki od 15.101 do 15.120 z 15122
  1. #15101

    Domyślnie

    Najlepszą sugestią dla Pana to skontaktować się ponownie z serwisem, póki urządzenie jest na gwarancji i wymusić przyjazd serwisanta, lub odesłać urządzenie w ramach rękojmi.
    Zalecenie podwójnej regeneracji, w celu usunięcia wody ze zbiornika z solą, jest nie do końca trafioną diagnozą, ponieważ z każdą regeneracją będzie dopuszczona woda w celu wytworzenia solanki.
    Proszę się przyjrzeć w czasie regeneracji, czy solanka jest zasysana, bo być może doszło do uszkodzenia głowicy sterującej, lub pływaka.
    Kolejną kwestią, to czy przypadkiem nie zostały zresetowane ustawienia głowicy (np. w przypadku dłuższego braku zasilania). Jeżeli po regeneracji mamy obecność soli, to wówczas należy zmniejszyć ilość pobieranej soli oraz wydłużyć czas ostatniego płukania.

  2. #15102

    Domyślnie

    No właśnie chyba była chlorowana ale nie wiem czy woda została pobrana do badania prawidłowo, czy taki zestaw będzie ok?

    https://niezawodni.net.pl/pl/product...s-56l-313.html
    https://niezawodni.net.pl/pl/product...inium-179.html

    ?

  3. #15103
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.066
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gellenort Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź!
    Tzn ten Viteco nie jest zły?
    Zastanawiam się czy da się znaleźć coś sensownego z polecaną tu głowicą ale najchętniej taniej niż ten Ecopearl. Wygląd, język menu dowolne, funkcje smart w tym przypadku zbędne.
    Hej

    zobacz na model Ecoperla Toro 24 Bardzo popularny model, choć nie ma głowicy Clacka, to jest naprawdę bezawaryjny i łatwy w obsłudze, montażu.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  4. #15104

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, sól w wodzie pojawia się tylko na chwilę, wydaje mi się, że jest to po regeneracji złoża i później już leci normalnie. Zaraz z ciekawości sprawdzę w jakim stopniu jest zmiękczona woda. Jedynie niepokoi mnie to, że po regeneracji zostaje woda w zbiorniku i w nie długim czasie znowu na dnie powstanie breja solna.

  5. #15105

    Domyślnie

    Aktualizacja wpisu. Tester wskazał twardość wody na poziomie 4 stopni niemieckich. Podkręcam by było 5. W głowicy twardość wody była ustawiona na 16 stopni. Wziąłem wody do testu od sąsiada i u niego w kranie jest poziom 10 stopni niemieckich. Rok temu jak robiłem pomiary to było ok 16 stopni. Zaczynam sie zastanawiać, czy zmiękczacz wody jest mi potrzebny w takiej sytuacji.

  6. #15106
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał lucy123 Zobacz post
    No właśnie chyba była chlorowana ale nie wiem czy woda została pobrana do badania prawidłowo, czy taki zestaw będzie ok?

    https://niezawodni.net.pl/pl/product...s-56l-313.html
    https://niezawodni.net.pl/pl/product...inium-179.html

    ?
    To jest dość duży filtr, co przekłada się na spore wymagania w kwestii wydajności pompy płuczącej. Czy masz pewność, że Twoja pompa będzie dawała przynajmniej 2,5 m3/h przy ciśnieniu co najmniej 2,5 bar? Poza tym istotne jest co robisz ze ściekami (bo będzie ich sporo)...

    Lampa UV działa tylko w miejscu i w czasie świecenia. W przypadku wyłączenia prądu znika bariera przeciwko bakteriom i mogą one swobodnie przejść do "czystej" części instalacji za lampą. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż zupełny brak zabezpieczenia, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że w takiej aplikacji (okresowe użytkowanie) nie jest to 100% pewne.

  7. #15107
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gellenort Zobacz post
    Zastanawiam się czy da się znaleźć coś sensownego z polecaną tu głowicą ale najchętniej taniej niż ten Ecopearl. Wygląd, język menu dowolne, funkcje smart w tym przypadku zbędne.
    Da się.
    Przy zmiękczeniu do zera radziłbym już rozpatrywać model z minimum 25, a nawet 30 litrami złoża.

  8. #15108
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikrob7 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź, sól w wodzie pojawia się tylko na chwilę, wydaje mi się, że jest to po regeneracji złoża i później już leci normalnie. Zaraz z ciekawości sprawdzę w jakim stopniu jest zmiękczona woda. Jedynie niepokoi mnie to, że po regeneracji zostaje woda w zbiorniku i w nie długim czasie znowu na dnie powstanie breja solna.
    Jeśli sól pojawia się w wodzie po regeneracji to coś jest źle z głowicą (mogą być błędne ustawienia lub problem mechaniczny, np. uszczelka). Pierwsza diagnoza to obserwacja w czasie regeneracji - czy woda jest pobierana do końca? ile trwają poszczególne etapy? jakie jest ciśnienie w czasie regeneracji? itd.
    Jest to ewidentnie kwestia serwisowa i jeśli masz urządzenie na gwarancji to radziłbym z niej skorzystać.

  9. #15109

    Domyślnie

    Pomożecie proszę i podpowiecie czy opcje, które dostaliśmy od instalatorów w ogóle mają sens? Tak pokrótce:
    - rodzina 2+1
    - miesięczne zużycie wody: 6-8m3
    - woda z wodociągów
    - twardość ok. 17 w skali niemieckiej
    - woda ze zmiękczacza idzie do pieca -> z tego, co rozumiem trzebaby było utrzymać twardość na poziomie 3-5dH z uwagi na instalację miedzianą?

    urządzenia, które zostały nam zaproponowane to:
    USTM Lotus 25 - https://www.ustm.pl/produkty/filtry-...ymi-sensorami/
    USTM Primo 25 - https://www.ustm.pl/produkty/filtry-...ierwszy-wybor/
    BWT Aquadial softlife 25 - https://www.bwt.com/pl-pl/produkty/z...l-softlife-10/

    z góry dzięki za wszelkie wskazówki!

    ps. dodam tylko, że zgłupiałam po raz kolejny - od jednego z instalatorów usłyszałam własnie, że sól ze zmiękczacza niszczy instalację miedzianą i oprócz zmiękczacza powinniśmy też zainwestować w filtry spożywcze w kuchni oraz specjalną stację filtracyjną w kotłowni (żeby własnie nie niszczyć instalacji). Aaaaa i że filtry wstępne (sznurkowe/piankowe i z węglem) które mamy zainstalowane teraz i tak do niczego się nie przydają. Coś mi się wydaje to mocno naciągane i czuję się lekko zmanipulowana, więc tym bardziej chętnie poczytam mądrzejszych
    Ostatnio edytowane przez Mysz@ ; 06-05-2024 o 15:26

  10. #15110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mysz@ Zobacz post
    Pomożecie proszę i podpowiecie czy opcje, które dostaliśmy od instalatorów w ogóle mają sens? Tak pokrótce:
    - rodzina 2+1
    - miesięczne zużycie wody: 6-8m3
    - woda z wodociągów
    - twardość ok. 17 w skali niemieckiej
    - woda ze zmiękczacza idzie do pieca -> z tego, co rozumiem trzebaby było utrzymać twardość na poziomie 3-5dH z uwagi na instalację miedzianą?

    urządzenia, które zostały nam zaproponowane to:
    USTM Lotus 25 - https://www.ustm.pl/produkty/filtry-...ymi-sensorami/
    USTM Primo 25 - https://www.ustm.pl/produkty/filtry-...ierwszy-wybor/
    BWT Aquadial softlife 25 - https://www.bwt.com/pl-pl/produkty/z...l-softlife-10/

    z góry dzięki za wszelkie wskazówki!

    ps. dodam tylko, że zgłupiałam po raz kolejny - od jednego z instalatorów usłyszałam własnie, że sól ze zmiękczacza niszczy instalację miedzianą i oprócz zmiękczacza powinniśmy też zainwestować w filtry spożywcze w kuchni oraz specjalną stację filtracyjną w kotłowni (żeby własnie nie niszczyć instalacji). Aaaaa i że filtry wstępne (sznurkowe/piankowe i z węglem) które mamy zainstalowane teraz i tak do niczego się nie przydają. Coś mi się wydaje to mocno naciągane i czuję się lekko zmanipulowana, więc tym bardziej chętnie poczytam mądrzejszych
    Dzień dobry.
    Myślę, że dla Państwa wystarczy zmiękczacz o pojemności złoża 25 L, a nawet jak myślicie pozostawić na wyjściu 3-5dH, to na spokojnie i 20L.
    Fakt faktem, że ze względu na instalację miedzianą, powinno pozostawić się cząstkową twardość, ze względu na utlenianie miedzi, oraz wytyczne WHO, gdzie woda zdatna do picia powinna mieć min. 3 dH.
    Przyznam się szczerze, że Ja u siebie mam zmiękczacz, gdzie woda zmiękczana jest do zera, ponieważ do instalacji C.O. dolany jest inhibitor korozji, a w kuchni do wody pitnej wykorzystuję system RO.

    Co do instalatorów, to troszkę głupoty opowiadają. To nie sól ma negatywny wpływ na miedź, a dwutlenek węgla, który powstaje na skutek braku twardości węglanowej.
    Sól po regeneracji złoża jest wypłukiwana.
    Czy można wiedzieć, jaką stację filtracyjną "fachowcy" mieli na myśli ?
    Filtry narurowe proszę sobie zostawić, ponieważ filtr wstępny na początku instalacji jest jak najbardziej potrzebny, a węglowy można zamontować za zmiękczaczem, doszlifuje nam troszkę wodę pod względem smaku i zapachu.

  11. #15111

    Domyślnie

    Cytat Napisał prohus Zobacz post
    Dzień dobry.
    Myślę, że dla Państwa wystarczy zmiękczacz o pojemności złoża 25 L, a nawet jak myślicie pozostawić na wyjściu 3-5dH, to na spokojnie i 20L.
    Fakt faktem, że ze względu na instalację miedzianą, powinno pozostawić się cząstkową twardość, ze względu na utlenianie miedzi, oraz wytyczne WHO, gdzie woda zdatna do picia powinna mieć min. 3 dH.
    Przyznam się szczerze, że Ja u siebie mam zmiękczacz, gdzie woda zmiękczana jest do zera, ponieważ do instalacji C.O. dolany jest inhibitor korozji, a w kuchni do wody pitnej wykorzystuję system RO.

    Co do instalatorów, to troszkę głupoty opowiadają. To nie sól ma negatywny wpływ na miedź, a dwutlenek węgla, który powstaje na skutek braku twardości węglanowej.
    Sól po regeneracji złoża jest wypłukiwana.
    Czy można wiedzieć, jaką stację filtracyjną "fachowcy" mieli na myśli ?
    Filtry narurowe proszę sobie zostawić, ponieważ filtr wstępny na początku instalacji jest jak najbardziej potrzebny, a węglowy można zamontować za zmiękczaczem, doszlifuje nam troszkę wodę pod względem smaku i zapachu.

    Dziękuję bardzo za odpowiedź przez telefon mówili o stacji filtracyjnej, a w specyfikacji podesłali kolumnę węglową - domyślam się, że to o to chodziło.

    To teraz jeszcze pytanie czy USTM/ BWT to dobre firmy? czy lepiej rozejrzeć się za czymś innym?

  12. #15112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mysz@ Zobacz post
    Dziękuję bardzo za odpowiedź przez telefon mówili o stacji filtracyjnej, a w specyfikacji podesłali kolumnę węglową - domyślam się, że to o to chodziło.

    To teraz jeszcze pytanie czy USTM/ BWT to dobre firmy? czy lepiej rozejrzeć się za czymś innym?
    A jeszcze taka kwestia, woda wodociągowa czy z własnej studni ?
    Wysłałem Państwu wiadomość na priv.

  13. #15113

    Domyślnie

    Cytat Napisał prohus Zobacz post
    A jeszcze taka kwestia, woda wodociągowa czy z własnej studni ?
    Wysłałem Państwu wiadomość na priv.
    wodociągowa

  14. #15114

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mysz@ Zobacz post
    Dziękuję bardzo za odpowiedź przez telefon mówili o stacji filtracyjnej, a w specyfikacji podesłali kolumnę węglową - domyślam się, że to o to chodziło.

    To teraz jeszcze pytanie czy USTM/ BWT to dobre firmy? czy lepiej rozejrzeć się za czymś innym?
    Jeżeli macie wodę z wodociągów, to montaż kolumny węglowej jest troszkę przerostem formy nad treścią.

    Niezależnie co Państwo kupią, każdy z producentów bazuje praktycznie na tych samych elementach, złożach, głowicach itd, a osobną kwestią jest opakowanie produktu w wyróżniającą się obudowę, naklejka z logo firmy, a przede wszystkim cena. Jedni będą sobie liczyć po 4000 zł, inni po 2000 za urządzenie które każde z nich spełnia dokładnie tą samą rolę.
    Jeżeli nie żałują Państwo pieniędzy, to warto rozglądnąć się za zmiękczaczem na głowicy Clack i dobrym monosferykiem, albo w zupełności wystarczy na chińskiej głowicy BNT i dołożyć do systemu RO.
    Wystrzegałbym się zakupu urządzeń, gdzie niektórzy producenci oferują zmiękczacze z mieszanką złoża jonowymiennego oraz węglowego, ponieważ każde z tych złóż ma inną trwałość.
    Przy zakupie, proszę uważnie sprawdzić warunki gwarancyjne, gdzie niektórzy producenci wymagają montażu lub odbioru zamontowanego zmięczkacza przez osoby z autoryzacją danej firmy, co skutkuje dodatkowymi opłatami, jak również obowiązkowy coroczny przegląd, również płatny.

  15. #15115
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Czyli Ci fachowcy stwierdzili, że najlepiej usunąć filtr węglowy który macie teraz i zamiast tego postawić nowy filtr węglowy od nich?
    Co do wielkości zmiękczacza t spokojnie wystarczy wam 20 litrów.
    Radziłbym jednak wybrać zmiękczacz z solidnymi komponentami bo to urządzenie ma pracować 15-20 lat...

  16. #15116

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Czyli Ci fachowcy stwierdzili, że najlepiej usunąć filtr węglowy który macie teraz i zamiast tego postawić nowy filtr węglowy od nich?
    Co do wielkości zmiękczacza t spokojnie wystarczy wam 20 litrów.
    Radziłbym jednak wybrać zmiękczacz z solidnymi komponentami bo to urządzenie ma pracować 15-20 lat...
    Dokładnie - kolumnę węglową zasugerowali założyć za zmiękczaczem i zrezygnować z tego, co mamy teraz.

    Masz na myśli jakichś konkretnych producentów, których zmiękczacze mają solidne komponenty? Na stronie zaproponowanych nam firm (USTM i BWT) nie znalazłam nigdzie informacji o głowicy i złożu, a one wcale nie kosztują mało - co by było solidne i mieściło się w budżecie max 5k?

  17. #15117

    Domyślnie

    Cytat Napisał prohus Zobacz post
    Jeżeli macie wodę z wodociągów, to montaż kolumny węglowej jest troszkę przerostem formy nad treścią.

    Niezależnie co Państwo kupią, każdy z producentów bazuje praktycznie na tych samych elementach, złożach, głowicach itd, a osobną kwestią jest opakowanie produktu w wyróżniającą się obudowę, naklejka z logo firmy, a przede wszystkim cena. Jedni będą sobie liczyć po 4000 zł, inni po 2000 za urządzenie które każde z nich spełnia dokładnie tą samą rolę.
    Jeżeli nie żałują Państwo pieniędzy, to warto rozglądnąć się za zmiękczaczem na głowicy Clack i dobrym monosferykiem, albo w zupełności wystarczy na chińskiej głowicy BNT i dołożyć do systemu RO.
    Wystrzegałbym się zakupu urządzeń, gdzie niektórzy producenci oferują zmiękczacze z mieszanką złoża jonowymiennego oraz węglowego, ponieważ każde z tych złóż ma inną trwałość.
    Przy zakupie, proszę uważnie sprawdzić warunki gwarancyjne, gdzie niektórzy producenci wymagają montażu lub odbioru zamontowanego zmięczkacza przez osoby z autoryzacją danej firmy, co skutkuje dodatkowymi opłatami, jak również obowiązkowy coroczny przegląd, również płatny.
    Dziękuję!

    Nawet nie pomyślałam, żeby zerknąć w warunki gwarancji - faktycznie co producent to inne wymagania. To jednak nie będzie tak prosty wybór jak myśleliśmy

  18. #15118
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Art_Wroc

    Zarejestrowany
    May 2024
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-615
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam
    Proszę o poradę i wskazanie złoża jakie powinienem zastosować w odżelaziaczu.
    Studnia głębinowa ok. 20m - wywiercona głównie na potrzeby podlewania ogrodu i zastosowań gospodarczych. Woda w większości służy do uzupełniania zbiornika deszczówki (ok. 10m3) z którego korzysta podlewanie.
    Ze względu na dużą zawartość żelaza pojawiły się problemy z elektrozaworami, pompami i spryskiwaczami - stąd pomysł aby zastosować odżelaziacz.
    Zamontowałem hydrofor ocynkowany 200 litrów z dyszą rozbryzgową oraz zwężkę do napowietrzania.
    Kupiłem używany odżelaziacz (rozmiar 13x52) z głowicą CLACK CI. Odżelaziacz miał regenerację z wykorzystaniem nadmanganianu potasu - jeśli to możliwe chciałbym z tego zrezygnować (żywica?). Mam miejsce na odprowadzanie popłuczyn. Pobór wody mocno uzależniony od sezonu - od kwietnia do września 1..3m3/dobę, jesienią i zimą praktycznie brak zużycia. Oczywiście jeśli będzie tego wymagał odżelaziacz mogę robić jakieś niewielkie pobory poza sezonem.
    Uzupełnianie zbiornika na deszczówkę z hydroforu wykonuje dodatkowy sterownik - jesli to wskazane mogę pobierac wodę mniejszymi partiami (niekoniecznie 3m3 na raz).
    Zależy mi na:
    - mocnym obniżeniu ilości żelaza,
    - obniżeniu poziomu manganu (może będzie jakieś zastosowanie wody w przyszłości w domu),
    - złożu, które będzie dość długo skuteczne...
    - byłoby dobrze gdyby nie było potrzeba stosować środków chemicznych do regeneracji,
    - byłoby dobrze gdybym nie musiał wymieniać pompy,
    - nie widzę konieczności obniżania twardości.

    Parametry wody ze studni:
    - pH 6,9
    - Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 872 uS/cm
    - Mn 157 ug/l
    - Fe 3121 ug/l
    - Jon Amonowy 0,18 mg/l
    - Azotany - poniżej 4,5 mg/l
    - Azotyny - poniżej 0,03 mg/l
    - Twardość ogólna 382 mg CaCO3/l

    Pompa: Omnigena - typ: 3,5 SC 2/12, Wydajność MAX: 70 l/min, Podnoszenie MAX: 70 m, pompa wisi 18m poniżej poziomu gruntu, w poziomie do hydrofora jest ok. 4m. Z charakterystyki pompy wynika, że przy podnoszeniu 24m deklarowana wydajność pompy wynosi 58 l/m (3,4 m3/h) - mam nadzieję, że to wystarczy do płukania złoża i nie będę musiał wymieniać pompy...

    Wielka prośba o propozycję złoża (złóż) jakie powinienem wsypać do odżelaziacza i sugestie co do częstotliwości płukania wstecznego.
    Z góry dziękuje za wszelkie rady.

  19. #15119
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Leszekgi

    Zarejestrowany
    May 2024
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    71-237
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,
    Poszykuję optymalnego (cena, jakości i zero problemów) zmiękczacza do domu: 3 osoby, woda z wodociągu - zużycie miesięczne max 12m3, twardość wody to 14 stopni niemieckich i nie wiem co wybrać.
    Instalacja wodna jest wykonana z rur wielowarstwowych TECEflex ale samo podłączenie do urządzeń grzewczych jest na miedzi, więc zmiękczanie do zera raczej niewskazane. Do tego dochodzi oczyszczalnia biologiczna której nie chciałby zalewać dużymi ilościami popłuczyn.
    Czy kupić to co ma sąsiad czyli:
    EcoWater Comfort 400,
    czy może wystarczy mi EcoWater Comfort 300.
    A może np. Clack Pallas CK 20l Lewatit S
    A może zupełnie coś innego, im więcej czytam tym mam większy problem z wyborem.
    Ktoś doradzi ?

  20. #15120
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał Art_Wroc Zobacz post
    Witam
    Proszę o poradę i wskazanie złoża jakie powinienem zastosować w odżelaziaczu.
    Studnia głębinowa ok. 20m - wywiercona głównie na potrzeby podlewania ogrodu i zastosowań gospodarczych. Woda w większości służy do uzupełniania zbiornika deszczówki (ok. 10m3) z którego korzysta podlewanie.
    Ze względu na dużą zawartość żelaza pojawiły się problemy z elektrozaworami, pompami i spryskiwaczami - stąd pomysł aby zastosować odżelaziacz.
    Zamontowałem hydrofor ocynkowany 200 litrów z dyszą rozbryzgową oraz zwężkę do napowietrzania.
    Kupiłem używany odżelaziacz (rozmiar 13x52) z głowicą CLACK CI. Odżelaziacz miał regenerację z wykorzystaniem nadmanganianu potasu - jeśli to możliwe chciałbym z tego zrezygnować (żywica?). Mam miejsce na odprowadzanie popłuczyn. Pobór wody mocno uzależniony od sezonu - od kwietnia do września 1..3m3/dobę, jesienią i zimą praktycznie brak zużycia. Oczywiście jeśli będzie tego wymagał odżelaziacz mogę robić jakieś niewielkie pobory poza sezonem.
    Uzupełnianie zbiornika na deszczówkę z hydroforu wykonuje dodatkowy sterownik - jesli to wskazane mogę pobierac wodę mniejszymi partiami (niekoniecznie 3m3 na raz).
    Zależy mi na:
    - mocnym obniżeniu ilości żelaza,
    - obniżeniu poziomu manganu (może będzie jakieś zastosowanie wody w przyszłości w domu),
    - złożu, które będzie dość długo skuteczne...
    - byłoby dobrze gdyby nie było potrzeba stosować środków chemicznych do regeneracji,
    - byłoby dobrze gdybym nie musiał wymieniać pompy,
    - nie widzę konieczności obniżania twardości.

    Parametry wody ze studni:
    - pH 6,9
    - Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 872 uS/cm
    - Mn 157 ug/l
    - Fe 3121 ug/l
    - Jon Amonowy 0,18 mg/l
    - Azotany - poniżej 4,5 mg/l
    - Azotyny - poniżej 0,03 mg/l
    - Twardość ogólna 382 mg CaCO3/l

    Pompa: Omnigena - typ: 3,5 SC 2/12, Wydajność MAX: 70 l/min, Podnoszenie MAX: 70 m, pompa wisi 18m poniżej poziomu gruntu, w poziomie do hydrofora jest ok. 4m. Z charakterystyki pompy wynika, że przy podnoszeniu 24m deklarowana wydajność pompy wynosi 58 l/m (3,4 m3/h) - mam nadzieję, że to wystarczy do płukania złoża i nie będę musiał wymieniać pompy...

    Wielka prośba o propozycję złoża (złóż) jakie powinienem wsypać do odżelaziacza i sugestie co do częstotliwości płukania wstecznego.
    Z góry dziękuje za wszelkie rady.
    Masz "spore" wymagania i może być trudno je wszystkie spełnić
    Czy masz możliwość zainstalowania odżelaziacza na wejściu wody studziennej do zbiornika deszczówki przy jednoczesnym ograniczeniu przepływu wody? Chodzi o to aby ograniczyć wymaganą wydajność odżelaziacza... wtedy mógłby on dość wolno filtrować sobie wodę uzupełniającą i w zbiorniku byłaby już woda filtrowana...
    Odżelaziacz możesz płukać wodą surową (z żelazem) ale dużo lepsze byłoby płuaknie wodą filtrowaną... mając pompę (do podlewania) możesz ją wykorzystać także do płukania filtra.
    Co do złoża to ograniczeniem jest wydajność pompy płuczącej, ale myślę, że najlżejszym będzie Katalox Light.
    Zdajesz sobie sprawę, że głowicę będzie trzeba dostosować do nowego złoża (i regeneracji bez chemii)?

    Generalnie filtry tego typu potrzebują okresowego płukania nawet jak nie pracują... do tego kwestia pomieszczenia, w którym panuje cały rok dodatnia temperatura.

Strona 756 z 757

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony